Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Alzheimer ve Demans Araştırmalarını Göstermek İçin Sanal Laboratuvar Kuruldu

Alzheimer ve Demans Araştırmalarını Göstermek İçin Sanal Laboratuvar Kuruldu
Seçil Uygungil

İngiliz yardım derneği Alzheimer’s Research UK, Alzheimer ve demans hastaları ve ailelerine yeni araştırmalar ve tedaviler hakkında bilgi vermek üzere bir internet sitesi açtı.

‘’The Lab’’ adı verilen sitede slayt gösterileri, klinik araştırmaların yapılışı ve yeni tedavilerle ilgili bilgiler 3 boyutlu sanal laboratuvar ortamında hasta ve yakınlarına sunuluyor. Sitenin ziyaretçileri zorunlu tutulmasa da Facebook hesaplarıyla giriş yapabiliyorlar. Facebook üzerinden giriş yapan ziyaretçiler duvarlarında hastalıkla ilgili paylaşımda bulunup hastalara desteğini gösterebiliyor.

Derneğin iletişim ve halkla ilişkiler yöneticisi Tim Parry, araştırma sürecinin kendisi hakkında kamu bilgisi almada bir şeylerin eksik olduğunu fark ettiklerini ve medyada benzer araştırmaların süreciyle ilgili verilen bilgilerin doğruluğu konusunda endişe duydukları için böyle bir çözüme gittiklerini belirtiyor. Artık insanlar Alzheimer ve demans hastalıklarının araştırma ve tedavi süreciyle ilgili daha net bilgi edinebilecek.

İnternet sitesinin ziyaretçi sayısının çok olması bekleniyor çünkü Alzheimer’s Research UK, İngiltere’de 820 bin demans hastasının yaşadığını ve toplam nüfusun %40’dan fazlasının demans hastası yakın arkadaşı ya da akrabası olduğunu tahmin ediyor.

İnternet sitesi gerçek ortama göre düzenlenmiş ve hastalar da düşünülerek sanal laboratuvar ortamında gezinme hızı ne çok hızlı ne de yavaş yapılmış. Belki de bu yeni site dikkatleri aslında yaygın ama göz önünde olmayan demans hastalığının üzerinde toplayabilecek.

Submit a Comment