Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Foursquare ve Toplum Sağlığı

Foursquare ve Toplum Sağlığı
Emine İpekci

Günümüzde 20 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan Foursquare; hastaneler, eczaneler ve bunlar gibi sağlık kuruluşlarının sosyal medyaya katılması için etkili bir yoldur.

İnsanlar burada check-in yaptığı zaman mekanda daha önce bulunanların tavsiyelerine ve önerilerine göz atıp onların verdiği ipuçları doğrultusunda hareket edebilir. Bilinçli kullanılan bu ipuçları ve öneri motoru sağlık alanında çok faydalı sonuçlar doğurabilir.

Acil bir durum olduğunda, o an hastaneye ya da eczaneye ihtiyaç duyduğumuzda Foursquare’de haritayı açıp bulunduğumuz çevreye en yakın hastane, eczane ve diğer hemen her sağlık kurumu görünür.

Hastanelerde veya eczanelerde check-in yapan kişilerin deneyimlerini daha keyifli hale getirmek için insanların yararına olan birkaç ipucu eklemeleri iyi olabilir.

Örneğin hastanelerde;

“En iyi doktor kim?”

“Hastane yemekleri nasıl?”

“Refakatçiler yemekleri yiyemedikleri zaman nereleri tercih edebilir?”

“En iyi hasta bakıcı kim?”

“Ortak kullanım alanları temizlik açısından nasıl?”

“Hastane bakımlı mı?” gibi soruların cevaplarını check-in’in hemen altında bulmamız hayatımızı biraz daha kolaylaştırabilir.

Olaya farklı bir pencereden bakacak olursak geçtiğimiz yıl, yeni yıla sayılı günler kala Acıbadem Sağlık Grubu “Yeni Yıl Hediyeniz Check-in Ağacı’nın Altında” sloganıyla yola çıkarak 29-30 Aralık tarihleri arasında Acıbadem kafeteryasında bulunan yeni yıl ağacının yanında  ‘Nice Sağlıklı Yıllar’ yazarak check-in yapan ilk 100 kişiye birbirinden güzel hediyeler vermiştir.

Hastaneler için söyleyeceklerimiz bu kadar pekiyi ya eczaneler?

“Nöbetçi eczane hangisi?”

“Eczanede çalışanların sizlerle olan ilişkileri nasıl?”

“O eczanelere hangi telefon ya da e-posta yoluyla ulaşabiliriz?”

Check-in yoluyla elde edindiğimiz bu tarz bilgiler zaman kaybetmememizi sağlar. Ayrıca bazı eczanelerde check-in yapıldığı takdirde kozmetik ürünlerinde %5-10 arası bir indirim veya ücretsiz saç bakım analizi, cilt bakım analizi kampanyaları mevcuttur.

Sonuç olarak Foursquare kullanıp bulunduğunuz sağlık kuruluşlarında check-in yaparsanız hem tavsiye bırakıp insanların yararına bir şeyler yapabilirsiniz hem de güzel sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Submit a Comment