Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Görüş Kalitenizi UltimEyes Uygulaması İle Arttırabilirsiniz

Görüş Kalitenizi UltimEyes Uygulaması İle Arttırabilirsiniz
Buğrahan Ceylan

Mobil cihazların uygulama yarışında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Yüzlerce hatta binlerce mobil uygulamaya ek olarak, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına yönelik olarak her gün yeni yazılımlar markete eklenmektedir. Bu kadar çok sayıda olan bu uygulamaların içinden bazıları ise farklı ve gerçekten etkin bazı faydalar sunabiliyor, özellikle sağlık alanında. Bu uygulamalardan bir tanesi de Windows, Mac ve iOS platformlarında çalışabilen UltimEyes uygulaması.

UltimEyes uygulaması görüş kalitenizi artırabilecek bir uygulama. Fakat bunu aslında gözlerinizin çalışmasını sağlayarak değil, beyninizin ilgili kısımlarının çalışmasını ve gelişmesini zorlayarak yapıyor. Bu uygulamayı kullanan bir baseball takımının uzağı görme kabiliyeti %31 oranında düzelmiştir.

Kullanıcılar bu tür uygulamaların gerçekte ne kadar etkili olduğu hakkında şüphe duyabilmektedir. Fakat Current Biology’nin yaptığı bir çalışmaya göre; evet bu uygulamalar gerçekten yararlı olabiliyor.

Bir uygulama sayesinde kalabalık bir baseball takımının, temiz görüş mesafesinin artmasındaki sebep tamamen saf bilimin bir ürünü. Edinburgh Üniversitesi’nde çalışan nörobilim uzmanı Peggy Series, laboratuvarda yapılan çalışmaların verdiği sonuçlarla, uygulamanın çalışma mantığının tamamen uyuştuğunu söylemektedir. Yazılım şu şekilde çalışıyor; ilk önce kullanıcıya bulanık bazı modeller gösteriliyor ve bu modellerin aynı renkteki arka plan üzerinde olabildiğince hızlı bir şekilde tanımlanması isteniyor. Zamanla kazanılan hız ve tekrarlama, beynin görsel değişkenleri çok daha çabuk bir şekilde algılayabilmesini sağlıyor.

Submit a Comment