Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Büyük Veri, Sağlığınız İçin Neden Faydalı? -1-

Büyük Veri, Sağlığınız İçin Neden Faydalı? -1-
Kubilay Han Uluerim

Büyük verinin altından kalkması zor bir yük olduğu ve adı gibi büyük potansiyel taşıdığı aşikâr. Özellikle sağlık sektöründe birçok hastalığa yeni tedaviler geliştirmek ve teşhis koymak için kullanılan yapay zekâlar, büyük verinin tasnif ve analiz edilmesine oldukça yardım ediyor. Bu yazı dizimizde büyük verinin sağlık sektöründeki kullanımını güncel örneklerle açıklayacağız.

University Hospital of Giessen and Marburg‘ta ender görülen hastalıklarını teşhis ettirmek isteyen 6,000 hasta bulunuyor. Fakat verimli bir yılda doktolar sadece 1000 hastaya teşhis koyabiliyorlar. Zürihli bir ekip tarafından geliştirilen yapay zekâ sistemi sayesindeyse teşhis koyma işi birkaç günde bitiyor.

Pek çok hasta, rahatsızlığı için doktor doktor gezerek bir kucak dolusu tıbbi dosya taşıyor. Lakin ender hastalıkların teşhis edilmesi 5 ile 30 sene kadar sürebiliyor. Tabii bu sırada iş işten çoktan geçiyor ve hastalık tedavi edilemeyecek kadar ilerliyor. İşte büyük veri sayesinde geliştirilen yapay zekâların rolu bu alanda kesinleşiyor.

Rüschlikon, Zürih’teki IBM ekibi, Watson adlı meşhur yapay zekâya eklemeler yaparak tonlarca veri arasından tedavileri kolaylaştıran çözümler bulabilecek hâle getirdi. Çevrimiçi ortamda yapılan anketlerden anahtar terimleri toplayan Watson, artık hasta kişilere çok kısa sürede teşhis koyabiliyor. Yapılan testlerde sistemin istikrarlı bir şekilde çalıştığı gözleniyor.

Ek olarak Watson, University Hospital Zurich‘te prostat kanseri tümörlerini erken teşhis etmeyi amaçlayan bir deneyde kullanılıyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment