Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Parkinson Tedavisi İçin IBM ve Pfizer Ortaklığa Girdi

Parkinson Tedavisi İçin IBM ve Pfizer Ortaklığa Girdi
Kubilay Han Uluerim

Pfizer, IBM ile ortaklaşarak Parkinson hastalarının tedavisi için kullanılacak bir sistemi geliştirmeye başladı. Sistem sensörler, mobil cihazlar ve otomatik öğrenme kullanarak, doktorlara ve araştırmacılara semptomlar hakkında bilgi verecek. Bu bilgiler daha sonra hastalığın ilerlemesini kontrol etmek ve ilaç tedavisine verilen tepkiyi ölçmek için kullanılacak. Aynı zamanda, tedavi seçimleri, klinik deney tasarımı ve yeni tedaviler için de kaynak oluşturacak.

“Pfizer’ın bilimsel, tıbbi ve düzenleyici uzmanlığı ve IBM’in karmaşık verileri yaratıcı kullanma yeteneğiyle, hastaların tedavi sonuçları ve 7/24 takiple ilgili düşüncelerimizi kökten değiştirme fırsatımız var. Amacımız, güvenilir ve ölçülebilir bir analiz sistemiyle klinik programlarımızı geliştirmek, ilaç üretimini ve mevzuat işlemlerini hızlandırmak, bunun sonucunda da hastalara daha iyi terapiler sunmak.” diyor Pfizer Küresel Araştırma ve Geliştirme Başkanı Mikael Dolsten.

IBM’e göre, Parkinson hastalığı ilerlediği sürece, ilaçların kişiye göre uyarlanması gerekiyor. Bu ortaklık sayesinde IBM ve Pfizer, hastaların motor fonksiyon, dizkinezi, uyku ve günlük aktiviteler gibi bazı değerlerini ölçerek, hasta hakkında daha ayrıntılı bilgi edileceği belirtiliyor. Klinik testlerin ise yakın zamanda başlayacağı açıklandı.

Submit a Comment