Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple, Parkinson ve Hasta Bakımı İçin CareKit’i Duyurdu

Apple, Parkinson ve Hasta Bakımı İçin CareKit’i Duyurdu
Kubilay Han Uluerim

Apple, yaptığı son açıklamaya göre, ResearchKit çerçevesini kullanarak CareKit adlı yeni bir uygulama geliştiriyor. CareKit, evde Parkinson hastalarını gözlemek ve ameliyat sonrası hasta takibi olarak 2 uygulama şeklinde yayınlanacak.

”ResearchKit’i ilk tanıttığımızda, amacımız tıbbi araştırmaları hızlandırmaktı ve bununla işimizin büyük oranda bittiğini zannettik. Fakat, daha sonra bu gelişmiş teknikleri, hastaların durumuna uygun bakım için kullanabileceğimizi farkettik.” diyor Apple COO’su Jeff Williams. The University of Rochester Medical Center, UCSF, Parkinson’s Disease Care New York, Stanford Medicine, Johns Hopkins Medicine ve Emory Healthcare, CareKit’in Parkinson uygulaması çıktığı anda kullanmaya başlayacak kurumlardan bazıları.

Ameliyat sonrası takip için geliştirilen uygulama, şu anda Texas Medical Center’da kullanılıyor. Williams’ın dediğine göre hastalara verilen modülde, günlük yapacaklarınızı size gösteren bir Care Card’ınız ve semptomlarınızı takip eden bir cihazınız var. Ayrıca, vücut sıcaklığını kaydedebiliyor ve iPhone ivme ölçeri sayesinde vücut hareketlerini gözlemleyebiliyorsunuz. Toplanan bilgilerin ise doktorlara ve aile yakınlarına gönderilmesi sağlanıyor.

Nisan ayında çıkacak uygulamanın, ResearchKit ile aynı güvenlik sistemine sahip olacağı söyleniyor.

Submit a Comment