Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Nokia, Dijital Sağlık Sektörüne Gözlerini Dikti

Nokia, Dijital Sağlık Sektörüne Gözlerini Dikti
Kubilay Han Uluerim

Nokia Technology Başkanı Ramzi Haidamus’un açıkladığına göre, eski telefon teknolojileri şirketi, dijital sağlık alanına girmeye hazırlanıyor.

Nokia’nın, telefon haklarını Microsoft’a sattığı 2014 yılında firmanın başına gelen Haidamus, geçtiğimiz son 2 yıl boyunca, firmanın telefon sonrası strateji planıyla uğraşıyordu. Bu hafta 60.000$’lık sanal gerçeklik kamerasını piyasaya süren Nokia, geçtiğimiz hafta Haidamus’un Fortune’a verdiği röportajla, resmi olarak dijital sağlık alanına girdiğini açıkladı.

”Daha önce hiç ürün çıkarmadığımız bir alana gözlerimizi diktik. Dijital sağlık, Nokia tarafından oldukça doğal karşılanıyor. Oldukça güvenilir ve sağlam bir markayız. Dijital sağlık alanında bir çok gelişme oluyor.” diyor Fortune’a verdiği röportajda Haidamus.

Nokia, 2009 yılında Apple’ın app store’una karşı Ovi store’u çıkartmış, fakat ömrü fazla uzun sürmemişti. 2010 yılında EntraHealth’in MyGlucoHealth uygulamasının yayınlandığı platform olmuştu Ovi store. Daha önceden de bu alanda az çok deneyimi olan Nokia, Gana’da bir ilaç doğrulama uygulaması çıkarmış, Hindistan’da diyabet engelleme için SMS sistemi geliştirmiş ve Brezilya’da dang humması salgınını gözlemlemek için cihazlar ve uygulamalar üretmişti.

Submit a Comment