Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Milenyum Nesli Dijital İlaç Reklamlarına Nasıl Bakıyor?

Milenyum Nesli Dijital İlaç Reklamlarına Nasıl Bakıyor?
Kubilay Han Uluerim

Reklam yapmanın en zor olduğu düşünülen kitle olsa da, milenyumlular (1980 ve 2000 sonrası) veya Y Jenerasyonu olarak bilinen nesil, Makovsky/Kelton Pulse of Online Search’ün bu sene altıncısını yaptığı yıllık ankete göre, ilaç pazarlama konusuna en sıcak bakan toplum grubunu oluşturuyor.

Peki bu nesil ne kadar açık görüşlü? 100 Amerikan gencinin katıldığı ankete göre, 18 yaşındaki gençlerin %51’i, televizyon veya internette gördükleri ilaç sektörüyle ilgili reklamlardan etkilenip, bu tarz web sitelerine girmeye teşvik oluyorlar. %36’lık X jenerasyonu ve %26’lık Baby Boomers jenerasyonu (1946-1969)ile karşılaştırıldığında, bu oldukça büyük bir oran. Dahası, milenyum nesline ait gençler, arama motorlarında yaptıkları aramalarda, diğer yaş gruplarına oranla gördükleri ilk linke daha fazla tıklıyorlar.

Milenyum nesli reklamlarla kolay etkilense de, ilaç sektörü bu konuda hazırlıklı değil. Zira, bu neslin kapsadığı gençler, bir şey için ödeme yapmadan önce kullanıcı yorumlarını okuyor. Yani başka insanların deneyimlerine ve gözlemlerine önem veriyorlar. Makovsky Health and Kelton’ın açıklamasına göre, gençler çevrimiçi ortamlardaki kaynakları genellikle doktor ziyaretinden önce hazırlık ve doktor tavsiyesi için kullanıyor. En yaygın site olan WebMD, ankete katılanların %53’ü tarafından kullanılmış. İlaç şirketleri ise en az kullanılan web sitelerine sahip olarak, son sıralarda yer alıyor.

İlaç sektörünün reklamlara yılda 4.5 milyar$ harcadığı göz önünde bulundurulursa, ilaç firmalarının bu başarısızlığının başlıca sebeplerinin, sosyal medyayı etkili kullanmamaları ve kullanıcı yorumlarına ilgi göstermemeleri olduğu söylenebilir.

Submit a Comment