Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple’dan Sağlık Profesyonellerine Özel Uygulamalar Kategorisi

Apple’dan Sağlık Profesyonellerine Özel Uygulamalar Kategorisi
Ali Cambaz

Mobil pazarda uygulama savaşları kızışıyor. Her geçen gün başka bir yeniliğin duyurulduğu mobil uygulamalar sektörünün önemli oyuncularından birisi olan Apple’dan sağlık sektörünü ilgilendiren bir adım daha geldi.

Apple, Uygulama Dükkanında (App Store’da) kategori anlamında yeni bir hizmeti daha devreye soktu. “Sağlık Profesyonelleri için Uygulamalar” (Apps for Healthcare Professionals) adını verdiği bu kategoride, Apple tarafından onaylanmış ve kullanıma sunulmuş sağlık alanında hizmet sunanlara yönelik çözümler listeleniyor.

‘Medikal Kategori’nin altında yer alan derlemenin alt bölümlendirmelerinde ise,

• Referans,
• Medikal Eğitim,
• EMR ve Hasta Değerleri Takibi,
• Hemşirelik,
• Görüntüleme,
• Hasta Eğitimi ve Bireysel Bakım uygulamaları yer alıyor.

Apple’ın yapmış olduğu bu kategori derleme işleminin, gelecekte sağlık alanında yeni uygulama ve servis geliştirme anlamında katkı sağlayacağına inanıyoruz.
Ancak akıllara gelen bazı soruları da paylaşmanın yararlı olacağı kanaatindeyiz.

1. Uygulamalar seçilirken hangi kriterler baz alınarak burada yer almalarına karar verildiğine ilişkin net bir bilgiye henüz rastlamadık. Örneğin, referans kategorisine girebilecek nitelikte bazı uygulamalar listede yer almamış.

2. Geliştiriciler veya kullanıcıların tam anlamı ile doğru adreslemeyi sağlamasına ilişkin yönlendirme mekanizması net biçimlendirilmemiş durumda, bu da olası kafa karışıklığına yol açabilir. Mesela sağlıkla ilişkili olan ilaç uygulamaları bu derlemeye dahil edilmemiş.

Medikal sektörün farklı paydaşları olduğu aşikar ve uygulama ekosistemi içerisinde hepsinin ihtiyaç, talep ya da istedikleri farklılaşabiliyor. Apple’ın atmış olduğu bu adımı bardağın dolu kısmından bakarak değerlendirmemiz gerekir, çünkü bilişim alanında üretilen servis, ürün ya da çözümler hep sağlık sektörüne gecikmeli olarak yansımıştır. Belki de mobil pazarın büyümesindeki ivme, sağlık alanında yer alan uygulama ve çeşitliliği de benzer hızda geliştirir.

Comments

Submit a Comment