Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektörünün Dijital Dünyaya Yaptığı Yatırım Hala Yeterli Değil

Sağlık Sektörünün Dijital Dünyaya Yaptığı Yatırım Hala Yeterli Değil
Buğrahan Ceylan

Dijital dünyanın günümüzde ne kadar önemli bir yer teşkil ettiğini artık neredeyse her sektörde görüyoruz. İlk bakışta bu engin ve fırsatlarla dolu dünyaya yapılan yatırımları incelediğimizde sayısal olarak sağlık sektörünün liderler arasında yer aldığını fark ediyoruz. Fakat gerçekte “Ne kadar?” sorusunu sorduğumuz zaman, ilaç şirketlerinin yine de listenin son satırlarında olduğunu görüyoruz. Hızlı tüketim mallarının oluşturduğu pazarın içerisindeki gruplar sosyal medya ile olan tecrübelerini ve kullanım sıklıklarını arttırırken, ilaç firmaları müşterilere ulaşamayan modası geçmiş pazarlama yöntemleri içerisinde sıkışmış durumda görünüyor.

Hepimiz sosyal medyanın nimetlerinden yararlanıyoruz. Bu kadar çok yatırım imkanının olduğu bu platformlarda ilaç sektörünün neden geri kaldığı ise bir problem. Bu problemin aslında birden fazla yanıtı var. Öncelikle, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin bu konuda bir hükümet gibi davranması ve buna rağmen internet kullanıcılarının sosyal medya ve dijital desteği sağlık hizmetleri konusunda nasıl kullandıklarıyla alakalı bilgisizliklerini kabullenmemesi başta geliyor. Bu konuda herhangi bir konu başlıkları ya da prensipleri yok ama olsaydı dahi ilaç sektöründeki pazarlamacılar sosyal medyayı etkin kullanımda yetersiz kalacaklardı. Çünkü pek çoğu için işe yarar bir strateji üretmek planlandığından daha uzun sürebilir. Tabii parasal sorunları da unutmamak lazım. İlaç firmaları patentlerini kaybettikçe hükümetler fiyatları düşürmekte ısrarcı oluyor.

Peki dijital pazarlama – iletişim hizmeti veren ajanslar, bunun önemini üst düzey yöneticilere nasıl fark ettirebilirler? Bilgiyi kullanarak! Ne kadar sayıda insanın online olduğu ve bu süreyi sağlık bilgisi almak için hangi platformlarda harcadıklarını araştırarak bunu açıklamalılar.

Bir diğer konu ise tüketici odaklı pazarlamacıları, dijital pazarlamanın diğer pazarlama kanallarından daha ucuz olması gerektiği gibi kesin bir yargıdan kurtarmak. Aslına bakarsanız, doğru yöntemleri kullanmak bazen çok daha pahalı bir iş haline gelebiliyor. İşte tam bu noktada iş sağlık sektörü ile ilgilenen sosyal medya ve dijital pazarlama ajanslarına düşüyor. Ajanslar bu noktada dijital pazarlamanın, Google’da arama terimlerini düzenlemekten, ya da yalnızca basit bir web sitesi açıp reklam almaya çalışmaktan öte olduğunu göstermeleri gerekiyor. Bu zor ama etkili iş, site ziyaretçilerini markanın web sayfalarını nasıl tekrar ziyaret etmeye yönlendirmeyi amaçlayan içerikleri üretmekten geçiyor.

Sosyal medyayı aktif olarak takip etmeyi, burada bulunan ve sürekli üreten insanların seslerini duyabilmeyi ve bu seslere göre strateji belirlemeyi gerektiriyor. Elbette ki bu işin önemini kavrayanlar ve doğru stratejileri belirleyenler emin adımlarla ilerleme gösterecektir. Hala önemsemeyip geç kalanların ise çağı yakalayabilmek için büyük bir mücadele vereceği kesin.

Comments

Submit a Comment