Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple’ın Gelecekteki Dijital Sağlık Projeleri

Apple’ın Gelecekteki Dijital Sağlık Projeleri
Nihal Yormaz

Apple’ın CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz günlerde CNBC’nin çılgın ekonomisti Jim Cramer ile yaptığı telefon konuşmasında Apple’nın sınırlarından bahsetti. Cook, Apple için yeni hedeflerin araba ve ev ile ilgili uygulamalar olduğunu söylerken, en büyük hedefin ve girişimin ise sağlık alanında olacağını da şu sözleriyle ifade etti: “Sağlık alanında önemli girişimlerde bulunacağız çünkü insanlar uzun yıllardır sağlık sorunlarını saptayabilmek için doktorlara bağlıydılar. Fakat şimdi, Apple’ın ürettiği cihazlar ve uygulamalar sayesinde, insanların kendi sağlıklarını ve spor aktivitelerini kendilerinin yönetebilmesi mümkün. Ancak yine de bu pazarın hak ettiği değeri görebildiğini söyleyemeyiz.”

Apple iOS üzerinde kullanılabilen “sağlık, araba ve ev” alanlarındaki uygulamalarda oldukça iddialı. Geçtiğimiz yıl CarPlay, HomeKit ve HealthKit uygulamalarıyla adından epeyce söz ettiren şirket şimdi de kendi arabasını tasarlıyor. Wall Street Journal’ın haberine göre Apple çok gizli tutulan bir proje ile elektrikli araçlar üzerinde çalışıyor. En büyük rakibi Google’ın, Boston Dynamics ile birlikte sekiz adet robotik firmasını satın alması ve sürücüsüz arabalara yönelmesi, Apple’ın da çalışmalarını başka sektörlere taşımasını tetikledi. Apple’ın Titan ismini vereceği bu araçla ilgili çok bilgi sahibi olunmasa da sürücüsüz bir model olacağı biliniyor.

Apple bu pazarda yer bulur mu bulamaz mı bilemiyoruz ancak mobil sağlık alanında yaptığı inovatif çalışmalarla bayrağı elinde tutmaya devam ediyor. Cook, Cramer ile yaptığı konuşma sırasında bile 11.000 iPhone kullanıcısının Stanford Üniversitesinin uygulaması aracılığıyla kardiyovasküler hastalıklar üzerine araştırma yapmak için sisteme kaydolduğunu açıkladı. Bu da son derece işlevsel ve kullanıcılar tarafından tercih edilen uygulamalara imza atan Apple’ın sağlık alanındaki çalışmalara ağırlık verme konusunda doğru yolda olduğunu gösteriyor.

Submit a Comment