Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Destekli 23andme’den Genetik Alanında Büyük Atılım

Google Destekli 23andme’den Genetik Alanında Büyük Atılım
Nihal Yormaz

23andme oldukça pratik bir uygulama olan ve evde yapılabilen DNA testi ile 800.000’den fazla müşterisinden gen örnekleri toplamaya devam ediyor. Ancak 23andme geçtiğimiz günlerde ilaç dünyasını yakından ilgilendirecek ilaç keşfi projesini de duyurdu. İlaç keşiflerinde müşterilerinden topladığı DNA örneklerini kullanacak olan firmanın bu projesi rekabet piyasasında oldukça büyük bir atılım olsa da birdenbire ortaya çıkmış bir şey değil. Bu yılın başlarında 23andme, müşterilerinin genetik bilgilerini paylaşmak için Genetech ilaç firmasıyla bir anlaşma imzaladığını duyurmuştu. Bu proje kurum içinde bu yönde yapılan ilk araştırma – geliştirme çalışması olma özelliğini de taşıyor. Belki de 23andme’den birileri yeni ilaçlar icat ederek kamyon dolusu para kazabileceklerini fark etmiş ve bu atılıma ön ayak olmuştur, bilemiyoruz ancak bu projeyle, artık hastalıkların tedavisi için müşterilerin genetik bilgilerini kullanarak Google destekli yeni bir ilaç şirketinin daha doğduğunu söyleyebiliriz.

DNA örneklerinin şirketin sağlam araştırmalar yapması için temel oluşturacağı düşünülüyor. Tek amaçlarının insan hayatını kurtarmak olduğunu söyleyerek yola çıkan şirket, herhangi bir açıklık getirilmeden ya da sahiplerinden onay alınmadan DNA satışı yaptığı için evde yapılabilen ancak sonuçlarını firmanın merkezine göndermeniz gereken DNA testi sebebiyle Sağlık Bakanlığı ile sorunlar yaşamıştı. Şimdiki sorun ise alınan DNA örneklerinin doğru araştırmalarda kullanılmak üzere spesifik DNA örnekleri olup olmayacağı.

Eğer 23andMe kullanmayı düşünüyorsanız veya zaten çoktan kullandıysanız, amacı başta sadece DNA testleri yapmak olan bir şirketin artık sizin DNA sonuçlarınızı kullanarak ilaç üretmeye başladığını da bilmelisiniz. DNA testinden kar amaçlı ilaç üretimine geçerken de testlerin üzerindeki ucuz fiyat etiketleriyle dikkatinizi çekerek daha fazla DNA örneği toplamayı hedeflediğinin farkında olmalısınız. Elbette ki bunun yapılıyor olması mutlaka kötü bir şey yapıldığı anlamına gelmiyor özellikle de bu veriler gerçek tıp araştırmalarında kullanılacaksa. Fakat insanların bu süreçten haberdar olması gerekiyor.

Submit a Comment