Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Hastane Ödülleri Sahiplerini Buldu

Dijital Hastane Ödülleri Sahiplerini Buldu
Nihal Yormaz

BT uygulamalarının kullanımı konusunda üstün başarı gösteren ve sağlık hizmetlerini yüksek kalitede sunarak hasta güvenliği alanında da büyük ölçüde mesafe kat eden altı Türk Devlet hastanesi daha, Prestijli 6. Aşama EMRAM (Elektronik Tıbbi Kayıt Uyum Modeli) Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Ödüller, Antalya’da ikincisi düzenlenen HIMSS (Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Birliği) Türkiye Eğitim Konferansı ve Fuarı’nda sahipleriyle buluştu. Konferansta konuşma yapan T.C. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, 2 yılda çok güzel işler başarıldığını ve son on yılda sağlık teknolojileri alanında da çok ilerleme kaydedildiğini belirtti. Birinci, sözlerine “Bir dahaki HIMSS Konferansında bir çok 6. ve hatta 7. Seviye hastane ile karşılaşacağız.” şeklinde devam etti.

Konferansta, ödül töreninin yanı sıra Türkiye’deki 850 devlet hastanesinin tümünün 2019 yılına kadar HIMSS Analytics veri tabanına dâhil edilmesi amacıyla, HIMSS’in Türkiye Sağlık Bakanlığı adına topladığı Türk EMRAM (Elektronik Tıbbi Kayıt Uyum Modeli) veri koleksiyonunun sonuçları da sergilendi.

Ödüle layık görülen hastanelerin isimleri ise şöyle:

– Tirebolu Devlet Hastanesi – Giresun – http://www.tireboludh.gov.tr/index1.php

– Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi – İzmir http://www.izmirgogus.gov.tr/

– Meslek Hastalıkları Hastanesi – Ankara – http://www.ankarameslekhastanesi.gov.tr/

– Bandırma Devlet Hastanesi – Balıkesir – http://bandirmadh.saglik.gov.tr/

– Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi – Bolu – http://boluftreah.saglik.gov.tr/

– Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi – İzmir – http://www.iaeh.gov.tr/

HIMSS Başkanı ve CEO’su H. Stephen Lieber konuyla ilgili olarak “Türkiye, sağlık bakım hizmetlerinin bilgi teknolojileriyle dönüştürülmesi konusunda Avrupa liderliğine hızla ilerlemektedir. Türkiye örneğini tüm dünyaya duyurmaya devam ediyoruz. Bu yıl tanınan 6. aşamadaki 6 yeni hastane ve geçtiğimiz yıl belirlenen 5 hastane ile Türkiye’de EMR uyum sürecinde “amiral” rolünü üstlenen hastane sayısı 11’e çıkmıştır. Mutlak sayılarla belirtmek gerekirse, Türkiye Avrupa’da 6./7. Aşamadaki hastaneler açısından İspanya ve Hollanda’nın ardından üçüncü en yüksek paya sahiptir. Bu ortalama ve 6. aşamada ödül alan hastanelerin sayısının yüksek olması, Türkiye’yi Avrupa’nın EMRAM açısından önde gelen ülkeleriyle aynı kategoriye yerleştirmiştir. Bugün burada bulunmaktan ve bu büyük başarıyı, ülkeyi bu güçlü liderlik konumuna yönlendirmiş olanlarla birlikte kutlamaktan gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Submit a Comment