Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple’ın Yeni Sağlık Uygulamaları

Apple’ın Yeni Sağlık Uygulamaları
Çağla Akın

Apple uzun zamandır beklenen iPhone 6’ yı tanıttı ve şirketin ilk toplantılarına göre yeni çıkacak sağlık uygulamalarının sinyallerini verdi.

Bu sağlık uygulamaları doğum tarihi gibi temel bilgilerinizi girmenize izin verecek, kendi sistemine bazı verileri kaydedecek, üçüncü parti fitness cihazlarının ve Nike+ gibi uygulamalarının adımsayar, kalp hızı ölçer gibi farklı dallarının istatistiklerini toplayabilecek. Kullanıcılar da bütün bunları kendi sağlığı ile ilgili bilgilerle senkronize edebilecek.

Yeni iPhone 6, eylül ayının 19’ unda satışa çıkacak. Fakat yeni uygulamaları kullanabilmek için yeni iPhone’u satın almak zorunda kalmayacağız. Yenilenmiş iOS 8 işletim sistemi ile çalışan ve yeni cihazlarda kullanılacak olan uygulamalar eski cihazlarda da 17 eylül tarihinde erişilebilir olacak.

Yeni uygulamaların özelliklerine göz gezdirecek olursak;

1- Bir Bakışta Sağlık Verileri

Uygulama, temel verilerinize bir bakışta ulaşmak için size imkanlar sunmaktadır. Aynı zamanda, uygun sağlık uygulamalarını size sunarak sizin için sağlık bilgilerinizi; spor, beslenme, laboratuvar sonuçları, ilaç kullanımı ve uyku gibi kategorilere göre de organize etmektedir.

2- Acil İletişim Kartları

Bu uygulama, sağlık kimliği özelliğini görerek, kritik bilgilerinizi (kan grubu, alerjen maddeler vs.) saklayacak, ayrıca acil durum numaralarını da listeleyerek kolayca ulaşmanızı sağlayacak.

3- Dahili Adım Sayacı

Bu uygulama, sadece adımlarınızı saymakla kalmayıp adımlarınızı saydıktan sonra da isteğinize bağlı olarak gün, hafta, ay ve yıla göre sıralayıp kaydedebilecek. Ek olarak yürüdüğünüz gerçek mesafeyi size söyleyip buradaki verilerinizi diğer uygulamalarla paylaşabilmenizi sağlayacak.

4- Kahve Aşıkları İçin Takip

Uygulamanın Beslenme bölümü tükettiğiniz çeşitli kaynaklardan (kahve, çay, soda vs.) aldığınız kafeinin takibinde size yardımcı olabilecek.

5- Hasta-Doktor Bağlantısı

Bu sağlık uygulamaları, kan şekeri, kalp hızı gibi değerleriniz normalin dışına çıktığında Mayo Clinic ile bağlantılı olan doktorları takip edip tavsiyelerde bulanabilecekler.

6- Kendini Ayarlayabilen Akıllı Uygulamalar

Beslenme uygulamanızın, fitness uygulamanıza bir gün öncesinde kaç kalori aldığınızı söylediğini ve haftanın geri kalanı için, egzersiz planı yaptığını düşünün! HeathKit ile bu gerçeğe dönüşecek. HealthKit uygulaması, diğer tüm sağlık ve fitness uygulamalarının birlikte çalışmasına izin verirken çoklu kaynaklardan gelen verileri derleyecek, tek bir merkezde toplanmasını sağlayacak.

7- Akciğer Fonksiyonlarını İzleme

Bu sağlık uygulaması aynı zamanda spirometri için izleme desteği içermektedir. Nefes alırken ne kadar hava çektiğinizi ölçer, almanız gereken havayla oranlar ve size sonucu sunar. Bu uygulama, özellikle astım hastaları için çok faydalı bir uygulama olacak.

Submit a Comment