Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Fit ve Apple, Sağlık Uygulamalarından Aldıkları Hasta Verilerini Entegre Edecek

Google Fit ve Apple, Sağlık Uygulamalarından Aldıkları Hasta Verilerini Entegre Edecek
Çağla Akın

Google, bu yılın başlarında Google Fit’ in fitness platformu için yazılım geliştirici kiti’nin (SDK) ön izlemesini sundu. Benzer şekilde Apple da, Apple Watch ile birlikte sağlık bakımına odaklandığı HealthKit’i tanıttı. Geliştiriciler artık, Android ve iOS için sağlık ve spor uygulamalarını birlikte oluşturup test edebilecek.

Her iki platform da, çeşitli spor uygulamaları ve giyilebilir spor cihazlarının entegrasyonunu kolaylaştıracak. Aynı zamanda her bir sağlık ve fitness uygulaması, kullanıcının izni ile verileri düzenleyip değiştirebilecek. Üçüncü parti sağlık uygulamaları da, sağlık ve fitness ile ilgili özel tipte verileri (kalp ritmi gibi) saklayabilecek. Gelişen bu evrensel veri ayarlama düzenleriyle, uygulamalar depolanan verileri okuyabilecek ve hastanın sağlığıyla ilgili tek bir uygulamanın oluşturduğu resimden daha geniş bir resim oluşturabilecek.

Ancak, bu kişisel bilgilerle birlikte gizlilik endişeleri de doğuyor. Apple, HealthKit üzerinden bilgi satımını engellemek için, iCloud‘daki verileri saklayarak bunun önüne geçmeye çalışıyor. Google ise, kullanıcının izni olmadan kesinlikle bu uygulamalara ve verilere erişilemeyeceğinin altını çiziyor.

Her iki firma da uygulama geliştiricilere kolaylık sağlıyor. Bu uygulamalara bir örnek verecek olursak; bir sağlık uygulaması veya cihazı sizin kan basıncı değerinizi kaydettiğinde, HealthKit ile iletişime geçecek ve bu verileri standart bir kan basıncı formatında saklayacak. Kan basıncı değerinizi istediğiniz zaman görebilmek için de, HealthKit’ e bu veri türünü sormanız yeterli olacak. HealthKit, size tarihsel verileri sıralayacak ve aynı zamanda yeni kan basıncı değerlerini de sunabilecek. Bu da iki avantaj sağlayacak. Birincisi, uygulama her defasında ham verileri yeniden düzenlemek zorunda kalmayacak. İkincisi ise, kan basıncı değerinin evrensel bir türde olması kaydıyla, her uygulama saklanan bu verileri kolaylıkla tanıyabilecek. Böylelikle bütün uygulamalar, kan basıncı veri türlerini tanıyacak; saklanan verileri okuyacak ve yeni değerleri dinletebilecek.

Fakat, Google ve Apple arasında bir fark mevcut. Apple da tek bir uygulama kullanılarak kullanıcı sağlık verilerinin tümüne ulaşabilmektedir. Örneğin, ekstra bir uygulama açmadan adım sayınızın ve sürenizin yanında, grafik olarak kan basıncı değerlerinizi de görebileceksiniz.

Ne yazık ki, Google’da aynı şey geçerli değil. Üçüncü bir uygulama geliştirici için ara yüz bırakmadıklarından dolayı Apple, bu konuda onlardan bir adım önde gözüküyor.

Son olarak tüm bu gelişmelerin yanında, Google’ın merkezi veri için Android çekirdekli en iyi kullanıcı ara yüzünü sunması ve Apple’a yetişmesi için, adımlarını hızlandırması gerekiyor.

Submit a Comment