Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Cihazlar Düşük Gelirli Kimseler İçin de Teşhis Yapabilecek

Mobil Cihazlar Düşük Gelirli Kimseler İçin de Teşhis Yapabilecek
Çağla Akın

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, fakir ülkeler için de tek düğmeyle sağlık sorunlarına çözümler üretebilecek, cep telefonuyla kullanılabilen bir dedektör üretti.

Harvard Üniversitesi Kimya Bölümü’nde doktora sonrası araştırmacı olarak görev alan Alex Nemiroski, bu fikrin sonuçlarını yorumlamak adına pahalı bilimsel araçlar kullanıldığı için, birkaç yıldır Whitesides Research Group tarafından test aşamasında olduğunu ve bu sebeple, diğer modellerin daha önce piyasaya sürüldüğünü dile getirmiştir.

Aynı zamanda, ürünün meydana getirilmesi esnasında elektrokimyanın ve teknolojinin birbirine kaynaştırılması konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Nemiroski, bu sebeple bu cihazı gerçekten ihtiyacı olan insanlar için yaptıklarının altını çizmektedir. iPhone, iPad ya da diğer 3G/4G bağlantılı mobil cihazların aksine, bu ürünün hücresel teknolojinin kullanıldığı bütün mobil cihazlara uyumlu olarak üretildiğini söyleyerek önemli bir probleme çözüm ürettiklerini vurgulamıştır.

Elde edilen bu detektör, verileri cep telefonu ses kanalıyla gönderecek, bu sayede iletişim sisteminin nesli ne olursa olsun kullanıcı verilerine rahatlıkla ulaşılacak.

Cihaz, yaz aylarında Hindistan’da test edilmiş ve Nemiroski, Hindistan’ın sağlık sektöründen ve medyasından olumlu yorumlar aldıklarını dile getirmiştir. Testin asıl amacının cihazın donanım, yazılım veya biyokimyasal olarak eksikliklerini tespit etmek olduğunu da konuşmasına eklemiştir. Nemiroski, şu an da, bu projenin eksiklerini giderdiklerini söyleyerek en kısa zamanda piyasaya sürmek için çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtmiştir.

Comments

  1. hilmi apak

    Biz de mobil cihaz sayılırız. Sabah altıda kalkıp kıta lar arası seyahat ediyoruz. Biz de fakirlere teşhis koyabiliyoruz. Üstelik çok ucuza. Bir aylık maliyetim bir garsonun algıyı asgari ücretten biraz fazla. Üstelik paramı da kullanıcı ödemiyor. Eski’liğimiz arttıkça modamız geçmiyor, bilakis teşhis kabiliyetimiz artıyor.

Submit a Comment