Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kaliforniya, Çiftlik İşçileri İçin Mobil Eğitime Geçiyor

Kaliforniya, Çiftlik İşçileri İçin Mobil Eğitime Geçiyor
Seçil Uygungil

Teknolojinin tarım alanına da getirdiği gelişmeler sayesinde daha verimli ve sağlıklı ürünler elde edebiliyoruz. Özellikle bulunduğumuz yüzyılda ekmiş olduğumuz çoğu tohum ilaçlama teknolojisi sayesinde haşerelerden zarar görmeksizin bize ürün olarak dönüyor. Peki, daha sağlıklı besinler elde etmek için kullandığımız bu ilaçlar aslında ne kadar sağlıklı? Bu ilaçların büyük bir kısmının vücudumuzda depolandığını ve sağlığa zararlı olduğunu biliyor muydunuz?

Bu gerçeği fark eden uzmanlar son yıllarda halkı ilaçlar hakkında bilinçlendirmek için çeşitli yollara başvurmuştur. Bunlardan biri The California Poison Control System’in çiftlik işçilerini aşırı haşere ilacı kullanımına karşı bilinçlendirmek üzere başlatmış olduğu The Pesticide Safety Project.

Günümüzde internet bağlantılı cep telefonu kullanımı 7’den 70’e her tabakadan insanların ulaşabileceği durumda olması tarımda da bazı farklı yolların denenmesini de beraberinde getirdi. The California Poison Control System , çiftlik işçilerini aşırı haşere ilacı kullanımına karşı bilinçlendirmek üzere The Pesticide Safety Project’i başlattı.

Mart’ta testine başlanılan ve geçtiğimiz hafta resmi olarak başlatılan programda çiftlik işçilerine, sağlık çalışanlarına ve düşük gelirli Hispanik gruplara yönelik çalışılıyor. Projede genel olarak bilgilendirici videolar, ev güvenliği için küçük ipuçları ve fazla ilaç kullanımı yerine haşereleri evden uzak tutmanın yollarını gösteren mesajlar yer alıyor.

Ancak hedef gruptan görüşülen çiftlik işçilerinin yarısının internet bağlantılı telefonları olmasına rağmen aynı interneti kişisel bilgisayarlarından da kullanabileceklerinden habersiz olması süreci zorlaştırıyor.

Projede yer alan sağlık çalışanlarının bir kısmından oluşan ve ‘’promotorlar’’ adı verilen topluluk, hedef gruplarla iletişime geçerek gerekli bilgileri aktarıp halkın bilinçlenmesine büyük ölçüde katkıda bulunuyor.

Projenin ücretsiz çevrimiçi İngilizce ve İspanyol sürümleri bulunuyor. Kaliforniya’daki işçilerin büyük bir kısmının ana bili İspanyolca olduğu için ilk olarak İspanyol sürümü geliştirildi. Programın bir mobil uygulamaya dönüştürülmesi maliyetinden dolayı şimdilik söz konusu değil. Program herhangi bir cihaz sunmasa da işçilerin kişisel telefonlarından internet aracılığıyla ulaşılabilir durumda.

Submit a Comment