Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google’ın Yapay Zeka ve Artırılmış Gerçeklikle Donattığı Mikroskoplar Kanser Teşhisini Kolaylaştıracak

Google’ın Yapay Zeka ve Artırılmış Gerçeklikle Donattığı Mikroskoplar Kanser Teşhisini Kolaylaştıracak
Derya Öztürk

Google araştırmacıları, hekimlerin kanseri teşhis etmelerini çok daha kolay hale getirebilmek üzere yapay zeka ile donatılmış bir artırılmış gerçeklik mikroskobu geliştirdiklerini açıkladılar. Bu mikroskop, incelenen dokudaki kanser hücrelerini gerçek zamanlı olarak işaretleyebiliyor.

Patologların bir dokuda kanser belirtilerinin olup olmadığını anlamak, eğer varsa türünü ve derecesini belirlemek için harcadıkları zaman, bir kanser hastası için oldukça değerli olabiliyor. Google araştırmacıları, bu süreci yapay zeka ile daha kısa hale getirebileceklerini biliyorlardı. Fakat yapay zekanın küçük laboratuvarlarda ya da kısıtlı imkanlara sahip bölgelerde çok da verimli bir şekilde kullanılamayacağının da farkındalardı.

Bu sebeple Google, basit bir mikroskobu yapay zeka ve artırılmış gerçeklik ile donattı. Böylece dünyanın dört bir yanındaki patologlar için derin öğrenme teknolojisini daha rahat kullanılabilir ve daha kolay ulaşılabilir hale getirmiş oldu.

Çok sayıda kanser hücresi görüntüleriyle beslenen derin öğrenme algoritması, artırılmış gerçeklik teknolojisiyle donatılmış bir mikroskoba entegre edildi. Patologlar incelemek istedikleri dokuyu mikroskoba yerleştirdiklerinde yapay zeka, kanser hücresi olduğunu düşündüğü kısımları gerçek zamanlı olarak işaretleyebiliyor.

Kaynak: Google Research Blog

 

Submit a Comment