Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Twitter, Aşı Hakkındaki Yanlış Bilgilerin Yayılmasını Önlemek İstiyor

Twitter, Aşı Hakkındaki Yanlış Bilgilerin Yayılmasını Önlemek İstiyor
Sonat Çakmak

Twitter ve ABD Sağlık ve İnsan Servisleri Departmanı (HHS), aşı hakkındaki yanlış bilgi yayılımını önlemek için ortaklık kurdu. Twitter’da aşı kelimesini içeren arama yapan kullanıcıların ilk görecekleri şey, aşı hakkında doğru bilgiler içeren kaynak olacak.

Aşı karşıtlığı, hiçbir bilimsel kanıta dayanmasa da günümüzde sosyal medyada oldukça yaygın. Geçtiğimiz aylarda, Facebook, Twitter gibi sosyal medya şirketleri; meclis üyeleri ve halk tarafından aşı karşıtı paylaşımları platformlarından kaldırmaları için uyarılıyordu. Geçtiğimiz hafta, Instagram’ın aşı karşıtı etiketleri gizleyeceği ve aşı karşıtı paylaşımları engelleyeceği açıklanmıştı. Mart’ta ise Facebook, aşı hakkındaki yanlış bilgi yayılımını durduracağını söylemişti; ancak, insanları aşı olmamaya teşvik eden paylaşımlar görülmeye devam etti.

Geçtiğimiz hafta; Twitter, kullanıcıları ABD Sağlık ve İnsan Servisleri Departmanı (HHS) tarafından yönetilen “vaccines.org” sitesine gitmeye teşvik edecek yeni bir aracı kullanıma sunacağını açıklamıştı. Cuma’dan itibaren, Twittter’da “aşı (vaccine)” kelimesi ile ilgili arama yapan kişiler; aşı hakkında yanlış bilgi içeren paylaşımlar yerine doğru bilgiler içeren kaynağa yönlendirilecek.

Kaynak: The Verge

Submit a Comment