Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

En Eğlenceli Dijital Sağlık Uygulaması: Pokémon Go

En Eğlenceli Dijital Sağlık Uygulaması: Pokémon Go
Kubilay Han Uluerim

Pokémon Go çıktığı ilk haftadan itibaren sunucularını çökertip sosyal medyayı karıştırıp milyonlarca genci harekete geçirerek farkında olmadan en etkili dijital sağlık uygulamalarından biri olmayı başardı.

Kullanıcıların arttırılmış gerçeklik sistemi sayesinde gerçek hayatta canavarlar yakalamasını sağlayan Pokémon Go sadece ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’da dijital pazarlara sunulmasına rağmen ilk haftasında 7.5 milyon indirmeyi aşmış ve Twitter’ın günlük aktif kullanıcı sayısını geçmeyi başarmış durumda. Google’dan gelen açıklamaya göre; arama motoru üzerinde geçtiğimiz hafta boyunca Pokémon ile ilgili her şey için milyonlarca arama yapılmış. Tinder gibi popüler uygulamaları bile sollayan Pokémon Go, şimdilik dünya çapında her ülkede erişilebilir değil.

Pokémon Go, oyuncunun telefon kamerasını ve GPS’ini kullandığı için oyuncu kişinin sürekli olarak yürümesi gerekiyor. Bu da haliyle günlük spor ihtiyacını fazlası ile karşılayarak farkında olmadan eğlence ile egzersizi birleştirmeye yarıyor.

Oyun açıldığı anda kullanıcılar yürümeye teşvik ediliyor ve Pokestop adı verilen duraklara canavar yakalamak için gerekli Poketopları toplamak için yönlendiriliyorlar. Oyunda bulunan yumurta kuluçkalama özelliği sayesinde canavar yumurtalarını 2-5-10 km gibi mesafeler yürüyerek çatlatabilen oyuncular, eğlenirken bir yandan da sürekli olarak spor yapıyorlar. 16 km hız sınırı olan oyun, oyuncuların araba kullanarak hile yapmalarını da engelliyor.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde @CatchEmAll adlı Pokémon Go Twitter hesabından atılan bir Tweet’i görüyoruz. Burada göze çarpan nokta oyuncu kişinin Fitbit aktivite takip cihazının ölçümlerinde müthiş bir sıçrama olması. Ek olarak, bir Reddit kullanıcısı da 1-2 gün içerisinde San Francisco’da yaklaşık 39 km yürüdüğünü söylüyor.

poke

Pokémon ustaları bu uygulamada eğlence dışında ne görüyor tartışılır ama dijital sağlık sektörünün önde gelen isimlerine göre; Pokémon Go, pazardaki birçok uygulamanın hayal bile edemeyeceği devasa bir kitleye hitap ederek çok başarılı bir sağlık uygulaması olma potansiyeline sahip. Yürüme, temiz hava, güneş ışığı ve insan etkileşimi gibi imkânları kullanıcıya sunan oyun, Propeller Health COO’su Chris Hogg tarafından “uzun zamandır yayımlanan en ilginç uygulama” olarak adlandırılıyor.

Ülkemizde de çıktığı günden itibaren yoğun ilgi gören Pokémon Go, bazı kişiler tarafından sandığınızdan daha fazla ciddiye alınıyor.

13645340_10154395105246579_7267826280176424484_n

Submit a Comment