Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Pinterest’in “Pin It” Butonu Daha da Değerlenecek

Pinterest’in “Pin It” Butonu Daha da Değerlenecek
Buğrahan Ceylan

Bir markanın web sitesinde gezerken, beğendiğimiz bir ürünü butonlar sayesinde sosyal medya platformlarında paylaşmak, o ürünleri satın almayı düşündüğümüzü belirtmenin en net ifade biçimlerinden bir tanesidir. En fazla bilinen sosyal paylaşım platformları olan Facebook ve Twitter‘dan sonra ise Pinterest, sosyal medyanın bir “marka beğeni” ilan etme anlamında daha da değerlenmektedir. Aylık 50 milyon aktif kullanıcısı ile Amerika Birleşik Devletleri’nde Facebook ve Twitter’dan sonra en hızlı büyüyen üçüncü platform olarak ise çoktan yerini aldı.

Social media communication concept

Son zamanlarda yapılan yeni bir araştırma ortaya çıkardı ki; markaların ürün sayfalarında bulunan sosyal paylaşım butonlarından Pinterest için “Pin It” butonu, Facebook’un ünlü “Like” ve Twitter’ın “Tweet” butonunu çoktan yakalamış hatta geçmiş bulunuyor. Araştırmayı yapan 8th Bridge şirketine göre; markaların %62’sinin Pin It butonu bulunurken, %61’inin Tweet butonu, %59’unun ise Like butonu bulunmaktadır. Dördüncü sırada olarak ise Google+ butonları geliyor.

sharing

Tüm bu yüzdelik rakamlar birbirine yakın gibi gözükse de aslında oldukça farklı değerler içermektedirler. Şöyle ki; Bloomberg Businessweek’te bulunan bir makalede; tek bir Foursquare check-in’inin 40 cent, LinkedIn aramasının 12.4 cent, Facebook paylaşımının 2.4 cent, bir Yelp yorumunun 9.13 dolar bir Twitter tweet’in ise bir cent’in onda biri kadar değerli olduğu söylenmiştir. Tabii bu değerlendirmeler güvenilir bir ölçümlemeye sahip olmasa da kişiye bir fikir verebilmektedir. Pinterest içinde ise tek bir “Pin”in satışlara 78 cent kadar bir değer kattığı belirtilmiştir.

Pek çok marka hala ağırlıklı olarak sosyal medya stratejisi olarak Facebook ya da Twitter’ı kullansa da aslında doğru olduklarını düşündükleri stratejileri hakkında tekrar düşünmeleri gerekir çünkü Pinterest, günden güne artan bir değer elde etmektedir. Kullanıcılar Facebook’u çoğunlukla arkadaşlarıyla etkileşime girmek için kullanırken, Twitter’ı fikir paylama aracı olarak kullanmaktadır. Bunula beraber Pinterest ise, kişinin beğendiği ürünleri “görsel” olarak kendi sayfasında kaydetmesine, seyahat planları yapmasına ve ister kısa ister uzun zamanlı olarak dekor planlarından, gezi planlarına kadar pek çok planı görsel ögeler ile diğer kullanıcılarla paylaşmasına olanak sağlamaktadır. Bu sebeple her ne kadar tüm bu paylaşım işlemi aynı hızda ve kolaylıkta gözükse dahi aslında aynı değerlere sahip değiller.

pinterest

Tabii tüm bu sosyal medya kullanım rehberleri, değişen değerlerin listeleri ve incelemeler, iş sağlık sektörüne geldiğinde biraz değişiyor. Kısıtlamalar, yasaklar ve düzenlemeler sağlık sektörünün bu kadar da kolay hareket edememesini sağlıyor. Fakat bu durum Pinterest’in diğer sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründeki potansiyellerini negatif anlamda etkilemiyor.

Pinterest’in sağlık sektöründe edinebileceği değerler ve başarılı kullanım örnekleri hakkındaki çeşitli yazılarımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Submit a Comment