Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Aşı Yaptırmadan Önce Sosyal Medyaya Danışıyor musunuz?

Aşı Yaptırmadan Önce Sosyal Medyaya Danışıyor musunuz?
Buğrahan Ceylan

Ebeveynler, çocuklarına aşı yaptırıp yaptırmamak konusunda arkadaşlarından, aile üyelerinden ve medyadan bilgi alabiliyor ve genellikle bu bilgiler karar verme aşamasında oldukça etkili olabiliyor. Yapılan bir araştırmada artık sosyal medya platformlarının da bu konuda etkili olduğunu ortaya çıktı. Sağlık bilgisi edinmenin pek çok etkin yollarından biri haline gelen sosyal medya, ebeveynlerin çocukları hakkındaki karar verme sürecini de etkileyebiliyor. 15 Nisan’da yayınlanan “Impact of Social Networks on Parents’ Vaccination Decisions” isimli çalışmada araştırmacılar tarafından aşı yaptırma oranının düşük olduğu bölgelerde ebeveynlere anket yapıldı.

Ebeveynler ankette aşı yaptırmadan önce kimlere danıştıkları ve hangi kaynaklardan bilgi aldıklarını listelediler. Anket yapılan 196 ebeveynden 126’sı çocuklar için genel aşı takvimini uyguladıklarını ve önerdiklerini belirtirken, 70 ebeveyn bu takvime uymadıklarını söyledi.

Genel aşı takvimine uymayan 70 kişinin sosyal ağlarında, aşıyla ilgili gönderiler için yapılan yorumlarda, bu takvime uyulmamasının daha sağlıklı olacağı hakkında bilgiler bulunmaktadır. Aşı takvimine uyulmaması lehine olan, yorum ve tavsiyelerin oranı 70 kişilik grupta %72’yken, bu oran takvime uyan ebeveynlerin sosyal ağ çevrelerinde yalnızca %13’tür. Araştırmayı yürüten yöneticiler bu sonuçlar doğrultusunda sosyal medyanın özellikle aşı konusunda ve diğer sağlık konularında artık bir anahtar role sahip olduğu sonucuna varmışlardır.

Araştırmayı yapan Amerikan Pediatri Akademisi, 60.000 pediyatristin içinde bulunduğu, bebek,çocuk ve gençlerin sağlık ve refahını amaçlayan uzman bir kuruluştur. Peki siz aşı yaptırmadan önce hangi kaynaklardan bilgi almayı tercih ediyorsunuz? Sosyal medyada çıkan haber ve tavsiyelere ne kadar güveniyorsunuz?

Submit a Comment