Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Diyabet Hastası Çocuklar İçin Yeni Bir Uygulama Geliyor

Diyabet Hastası Çocuklar İçin Yeni Bir Uygulama Geliyor
Buğrahan Ceylan

Tip 1 diyabet hastalığı özellikle çocuklar için oldukça sıkıntılı süreçlere sebep olabilecek bir hastalık. Fiziksel kısıtlamaların yanında, psikolojik etkileri ise azımsanmayacak ölçüde olabilmektedir. Şu kesin ki hiçbir çocuk parkta arkadaşlarıyla oyun oynarken, aralarından ayrılıp kan testi yaptırmak ya da sınıfta ders sırasında tüm arkadaşları oradayken izin isteyerek dışarı çıkmak zorunda kalmak istemez. Bir başka zorluk ise, çocuklarının bu kadar ayrıntılı bir bakıma gereksinimi varken, bu işi doğru bir şekilde tek başına yapacaklarından ebeveynlerin nasıl emin olabileceği? İşte bu sorunlara çocuğunuz için eğlenceli bir çözüm yolu geliyor.

Henüz test aşamasında olan “Small Things” isimli bir uygulama geliştiriliyor. Bu uygulama, çocukların gerekli kan testlerini aksatmadan yapmalarını ve ailenin de bu testleri takip etmesini sağlamayı amaçlıyor. Uygulama indirildikten sonra, hem aileye hem de çocuğun telefonuna bir mesaj geliyor ve kontrollerin ne zaman yapılması gerektiğini söylüyor. Eğer çocuk gereken zamanda testleri yaparve sonuçları uygulama aracılığıyla ailesine gönderirse, uygulamanın içinde bulunan bir sanal hayvan kazanıyor. Uygulamanın düzenli kullanımında, çocuk kullanıcıya, ödül olarak her seferinde hayvanını geliştirebilmek için kullanabileceği sanal para kazandırıyor. Sanal hayvanı geliştirebilmek ve akıllı telefonunda yaşayabilmesini sağlamak isteyen çocuk, gerekli testleri yapmaya bu şekilde devam ediyor ve her seferinde aile bundan haberdar olabiliyor.

Foursquare uygulaması ve “Mayor ve ödül sistemi” başarısından sonra “Gamification” adı verilen bu tür hizmetler oldukça sık kullanılmakta. Bir çocuğun sosyal hayatını durdurarak, sürekli olarak kan testi yapmak zorunda olması oldukça sıkıntılı bir durum. Bu tür uygulamalarla onları motive etmek bu sebeple oldukça akıllıca. Uygulamanın büyük bir başarı elde etmesi bekleniyor.

 

 

Comments

Submit a Comment