Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektörünü Bütünüyle Değiştirecek 5 Giyilebilir Teknoloji

Sağlık Sektörünü Bütünüyle Değiştirecek 5 Giyilebilir Teknoloji
Alperen Sözen

Giyilebilir teknoloji denildiğinde aklımıza hemen düşen akıllı saatler ya da fitnessa ve spora yönelik aksesuarların dışında, sağlık sektöründe büyük fayda sağlayabilecek başka pek çok giyilebilir teknoloji ürünü olduğunu belki de unutmamak gerekiyor. Sağlıkta büyük çığır açabilecek 5 giyilebilir teknoloji ürününü sizin için derledik.

1. Dijital İlaçlar:
Dijital ilaçlar aslında plasebo tabletlerdir ve hazmedilebilirler. Bu ilaçlar aynı zamanda sağlığınızla ilgili vücut içi geri bildirimleri ekranınıza taşır. Yapışkanlı bir sensörü takmanızı gerektiren bu ilaçlar, günlük ilaçlarınızla birlikte yutulur. Sensör, sisteme aldığınız ilacın verilerini depolar ve anlık olarak aldığı bilgileri akıllı telefonunuza yönlendirir.

dilaç

2. Doğum Kontrol Mikroçipleri:
2018 yılına kadar, doğum kontrol haplarının tarih olabileceği düşünülüyor. Peki ama nasıl? Şöyle ki, işaret parmağınızın ucu kadar bir mikroçipi vücudunuza yerleştirerek, popüler doğum kontrol haplarındaki hormon levonorgestreli alabileceksiniz.

sutyen

3. Akıllı Sütyen:
First Warnings System -şimdiki adıyla Cyrcadia Health– tarafından tasarlanan bu giyilebilir teknoloji ürünü, meme kanserinin erken işaretlerini saptayabilen bir spor sütyeni. Mamografinin aksine bu icat, kadınları radyasyona maruz bırakmıyor. Cihaz sayesinde sürekli görüntüleme mümkün oluyor. Alınan bilgiler direkt olarak doktorunuza gönderilerek erken kanser teşhisi için kullanılıyor.

kulak

4. ReSound LiNX:
ReSound‘un içinde bulunan SmartRange çipi, Apple cihazlarının direkt olarak ReSound’a bağlanmasına izin veriyor. iPhone yardımıyla, dışarıdaki ses seviyesini ayarlayabiliyor, bu da yetmezse frekanslarla oynayarak istediğiniz düzeyde sesleri duyabiliyorsunuz. İşitme kaybı yaşayanlar için son derece faydalı bu ürün diğer duyu yardımı cihazlarından ayrılıyor.

termometre

5. Kinsa Smart Thermometer:
Bu akıllı termometre sadece ateşinizi ölçmüyor. Telefonun kulaklık kısmına takılan bu cihaz, uygulaması yardımıyla o an hissettiğiniz semptomları da (üşüme, titreme, migren ya da baş ağrısı vb.) belirtmenize izin veriyor. Uygulama ayrıca, sürekli görüştüğünüz doktorunuzun numarasını da kaydetmenize izin veriyor. Böylece acil bir durumda doktorunuza hemen ulaşabilme imkanı sunuyor. Kinsa uygulaması sayesinde, doktorlara çevrenizden de isimsiz veriler gidiyor; böylece doktorlar o bölgede görülen hastalıkları inceleyebiliyor.

 

Submit a Comment