Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Aşının Önemi ve Twitter’daki Yeri

Aşının Önemi ve Twitter’daki Yeri
Buğrahan Ceylan

Aşı, insan ve hayvanlarda hastalık yapabilme yeteneğinde olan virüs, bakteri ya da mikropların, hastalık yapma kuvvetlerinin yok edilerek, sağlıklı vücuda verilmesi için geliştirilen biyolojik maddelerdir. Aşıların yararlı olabilmesi için, sağlam ya da en kötü haliyle risk altında olan kişilere verilmesi gerekmektedir. Doğal hastalıklarla, aşıların etki etme şekli neredeyse aynıdır. Aradaki fark; hasta etme kabiliyeti elinden alınan mikroplara karşı vücudumuzun bir bağışıklık sistemi kurabilmesinin çok daha kolay olmasıdır. Bağışıklık sistemimiz, vücuda girmiş olan mikropları tanır ve bir hafıza oluşturur. Bu sayede aynı mikrop vücuda tekrar girdiğinde, bağışıklık sistemimiz onu tanıyarak yok eder. Aşı olmaktaki önemli noktalardan bir tanesi, aşılanma sürecinde hastalığın etkilerini yaşamamamızdır. Gelişen araştırmalar sonucu pek çok aşı tipi vardır.

Türkiye’de de etkin ve sürekli aşı uygulamaları 1930 yılında çiçek aşısı uygulanmasını zorunlu kılan yasa ile başlamıştır. Daha sonraki yıllarda Dünya Sağlık Örgütü tarafından “1990 yılına kadar çocukların aşı ile korunulabilir altı hastalığa karşı bağışıklanması” hedefinin gerçekleştirilmesi için “Genişletilmiş ve Hızlandırılmış Aşılama Programı” başlatılmıştır. Hastalıklardan korunmak amacıyla oluşturulan bu aşı kampanyalarına, halk büyük destek göstermiş ve toplumsal bilincin gücü sayesinde pek çok hastalık yenilmiştir.

Bildiğiniz gibi sosyal medya hayatın her alanında, çünkü onu bizler yani kullanıcılar besliyoruz. Aşı ile ilgili Twitter’da pek çok resmi hesap bulunmaktadır. Bu hesaplar, aşı ile ilgili resmi kurumların olabildiği gibi, genel bilgilendirme amaçlı hesaplar da bulunmaktadır.

İşte Aşı İle İlgili En Popüler Twitter Hesapları:

1-Ulusal AIDS Aşı Girişimi (International AIDS Vaccine Initiative) @AIDSvaccine (4,968 takipçi)

Ulusal AIDS Aşı Girişimi kâr amacı gütmeyen, kamu özel sektör işbirliği içinde çalışan ve AIDS aşısının geliştirilmesini hızlandırmak amacıyla kurulmuş bir girişimdir. Dünyada AIDS aşısının geliştirilmesi ile ilgili gelişmeler hakkında tweet atan ve kuruluşun yaptığı çalışmaları duyuran resmi bir hesaptır.

2-Shot@Life  @ShotAtLife (8,182 takipçi)

ShotAtLife, çocukların hayatını korumak için en etkili yollardan birinin aşı olmaları hakkında bilgilendiren, cesaretlendiren ve kişilerin birbiriyle iletişim kurmasını amaçlayan bir hesaptır. Tüm dünyadaki çocukların aşılarının eksiksiz yapılmasını amaçlayarak dünya sağlığına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

3-VaccinesToday @VaccinesToday (2,091takipçi)

VaccinesToday, isminden de tahmin edilebileceği gibi web üzerinden tüm dünyadaki aşı ile ilgili gelişmeleri haber niteliğinde sunan bir hesaptır.

4- Orin Levine @OrinLevine (1,677 takipçi)

Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in kurduğu “Global Development” oluşumu içinde bulunan Vaccine Delivery’nin (Aşı Ulaştırımı) yöneticisi Orin Levine’in tweet attığı bir hesaptır. Orin Levine, küresel sağlık ve aşı gelişimi hakkındaki haberleri “Gates Foundation” ismi altında sunmaktadır.

5- GAVI Alliance @GAVIAlliance (20,184 takipçi)

GAVI Alliance’nin misyonu, gelişmemiş ülkelerin çocukları için aşı kampanyalarına destek vermek ve çocukların hayatının aşı kampanyaları sayesinde kurtarılabileceğini duyurmaktır.

6-PATH @PATHtweets (14,483)

Uluslar arası ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan PATH, teknoloji ve bilimsel gelişmeler ışığında dünya sağlığını daha ileri bir noktaya taşımayı hedefleyen bir kuruluştur. Ayrıca aşı geliştirme bölümlerinin yaptığı işler  hakkında bilgilendirici tweetler atmaktadır.

7- ONE @ONECampaign (686,089)

ONE, dünyada aşırı yoksulluğa ve bulaşıcı hastalıklara karşı birlik olmuş 3 milyon gönüllü tarafından oluşturulmuş bir kampanyadır. Dünyada aşı kullanımının artmasıyla, hastalıkların önlenebileceğini savunan ve destekleyen haberleri yayınlamaktadırlar.

8-Sanofi Pasteur @sanofipasteur (9,555 takipçi)

Sanofi Pasteur, Sanofi ilaç firmasının aşı bölümüne bağlı olan ve tümüyle insan aşılarıyla ilgili çalışan, dünyanın en büyük şirketidir. Web üzerinden, aşı ile ilgili haberleri yayınlayan bir hesaptır.

9- BioPortfolio Vaccine @Vaccine_bio (122 takipçi)

BioPortfolio hesabı, dünyada aşılarla ilgili çıkan tüm haberleri, raporları ve araştırmaları haber akışları içinde sunmayı hedefleyen bir hesaptır. Gün içinde güncellenen haber akışı sayesinde iyi bir haber toplama aracı olarak kullanılabilir.

10- Sabin Vaccine Inst. @sabinvaccine (2,264 takipçi)

Sabin kuruluşu, kendini aşı yetersizliğine ve ihmalkarlığa dayalı olan ölümleri azaltmaya adamış bir kuruluştur. Twitter hesaplarında, kendi blog ve web sitelerine yönlendiren linkler bulunmakta, kuruluşun yaptığı çalışmalar hakkında da tweet atılmaktadır.

Ayrıca Bill Gates’in sesinden anlatılan ve Gates Foundation aracılığıyla yapılması amaçlanan çalışmaların anlatıldığı videoyu da izleyebilirsiniz.

Osmangazi Üniversitesi Pediyatrik İnfeksiyon Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ener Çağrı Dinleyici‘ye katkıları için teşekkür ederiz.

 

Submit a Comment