Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Astım Hastaları Wing ile Derin Bir Nefes Alacak

Astım Hastaları Wing ile Derin Bir Nefes Alacak
Kubilay Han Uluerim

Sparo Labs tarafından geliştirilen mobil uygulama bağlantılı nefesölçer Wing, FDA’den aldığı izin sonrası piyasaya girmeye hazır. Tezgâhta satış izni alan cihaz, direkt olarak tüketicilere satılacak olsa da Sparo bu ürünü sağlık hizmeti kurumlarına ve eczacılık sektörüne de satmak istiyor.

Sparo, Wing’in cepte taşınabilir sensörü ve uygulamasıyla astım, KOAH ve diğer solunum hastalıklarına sahip kişilere yardım etmeyi hedefliyor.

Geliştirilen cihaz, bir sensörün akıllı telefona bağlanması ile çalışıyor. Sonra, kişinin bir saniyede ne kadar fazla havayı ne kadar hızlı üflediğini ölçüyor. Elde edilen sonuçlar daha sonra telefon ekranında stop lambası sistemi ile gösteriliyor. Duruma göre yeşil, sarı veya kırmızı renkler ile ciğerlerin durumu hakkında bilgi veriliyor. Bu sayede, bir hastanın astım krizi yaşamadan önce ilaçlarını duruma göre ayarlaması sağlanıyor.

“Bugün, pek çok hasta kelimenin tam manasıyla nefes alamayana kadar bekliyor. Sonra ilaçlarını alıp işe yaramasını umuyorlar; olmazsa hastanelerin acil bölümüne gidiyorlar.” diyor Sparo kurucularından Abigail Cohen. Cihazın temelindeki fikir: günlük yeteri kadar bilgi toplayarak, ciğerlerin kötü durumda olduğu zamanlarda hastaların plan yapmasını sağlamak. Örnek olarak, alerji sezonunda dışarıda geçirilen zamanın azaltılması gibi önlemler alınarak astım krizlerinin engellenmesi gibi.

Cohen’in dediğine göre, cihaz için FDA izni alınırken 1200 sayfalık araştırma evrağı klinik kanıt olarak sunulmuş. Bu sunulan bu dosyada tam performans, biyo-uyumluluk, elektrik güvenliği, elektromanyetik uyumluluk, yazılım tanımlama ve mekanik eskime testi gibi pek çok farklı deneyin sonuçları bulunuyor.

Submit a Comment