Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

FDA Mobil Uygulama Düzenlemesi

FDA Mobil Uygulama Düzenlemesi
Buğrahan Ceylan

Sağlık alanında mobil cihazların ve tablet bilgisayarların ne kadar önemli bir yere sahip oldukları neredeyse her yazımızda bahsedilmektedir. Doğru ilaç kullanımına yönelik hazırlanan mobil uygulamalardan, yaşamsal fonksiyonları ölçen uygulamalara ve hatta size ne kadar hasta olduğunuzu, duruma göre doktorunuza gitmenizi ya da bir süre daha yatıp dinlenmenizi söyleyen yazılım ve cihazlar da mevcut. Mobil cihazların gelişmesi ve ardından uygulama marketlerinin büyümesi pek çok insanın hayatını kolaylaştırdı. Artık bu uygulamalar ve üretilmeye başlanan mobil cihaz aparatları sayesinde hastaların kan şekeri ölçümü, tansiyon ölçümü, kilo kontrolü gibi daha pek çok işlev kolaylıkla yerine getirilebiliyor. Hatta hastalar akıllı telefonları sayesinde kendi ölçtükleri bu verileri doktorlarıyla paylaşabiliyorlar. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda ortaya çıkan “Mobil Sağlık” kavramı beraberinde bazı düzenlemelerin de yapılmasını ve gelişmelere göre bu düzenlemelerin güncellenmesini de gerektirmiştir.

 

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) insanların hangi yolla ve ne kadar yetkin kişilerden sağlık bilgisi edindiklerine oldukça önem vermektedir. Eğer bir cep telefonu kullandığı yazılım dolayısıyla bir medikal cihaz haline dönüşüyorsa mutlaka kontrolden geçmeli ve onay almalıdır. Yakın bir zamanda FDA yeni güncellemeleri ile birlikte mobil uygulama düzenlemesini yayınladı. Düzenlemeye ilişkin açıklayıcı yorumların bulunduğu, Bradley Merril Thompson tarafından hazırlanan e-kitap’a da buradan ulaşabilirsiniz. Bu e-kitap içinde düzenlemelerin ayrıntılı analizleri de bulunmaktadır.

Bu kural ve düzenlemelere uymayan şirketler ve geliştirilen mobil uygulamalar ise uyarı almaya devam edecekler. Örnek olarak daha önce ürin analizi yapmaya yarayan Uchek adlı mobil uygulamanın geliştiricisi Biosense Teknolojileri‘ FDA ile  problem yaşamıştı. iPhone için tasarlanan bu uygulama, ürin içindeki maddelerin oranına göre renk değiştiren çubukların resmini çekerek, kullanıcının sonuçları görebilmesine olanak sağlamaktaydı. Bir anlamda akıllı telefonunuzu bir medikal cihaza çevirebilen uygulamanın, FDA’dan herhangi bir onay alma ihtiyacı olmamıştı.

Bu eksiğin farkına varan ve hatta sağlık sektörü için geliştirilen mobil uygulamaların düzenlenmesi konusunda yeni bir dönemin başladığını belirtmek isteyen FDA, uygulamanın cep telefonlarını bir çeşit yarı medikal cihaza dönüştürdüğünü söyleyerek bir uyarı mektubu göndermişti.

 

Comments

  1. ürin = idrar

Submit a Comment