Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Avrupa Tele-Tıp Sistemlerini Benimsemek İçin ABD’den Yardım İstiyor

Avrupa Tele-Tıp Sistemlerini Benimsemek İçin ABD’den Yardım İstiyor
Kubilay Han Uluerim

Avrupa’nın 5 ülkesi ve İspanya’daki bir bölge tele-tıp hizmetlerinin Avrupa’da benimsenmesi için ABD’den yardım istiyor.

Temmuz ayında Avrupa Komisyonu’na ve 28 kişilik tele-tıp şebekesine e-hasta sistemleri için üç sayfalık bir mektup gönderen İsveç, Finlandiya, Avusturya, Danimarka, Norveç ve İspanya’nın Katalonya bölgesinin istediği bir şey var: “Kişisel bağlantılı sağlık hizmetleri için uluslararası standartlara dayalı kafa kafaya birlikte çalışabilirlik çerçevesinin Avrupa değerlendirmesi.”

Bu talepte bulunan yetkililer ABD’deki tele-tıp avukatlarının karşılaştığına benzer birtakım engellerden bahsediyorlar. Bunların başında sağlık kurumlarının IT sistemlerini geç güncellemelerine dayalı yeni teknolojiyle uyumsuzluk ve yeni standartları benimsemede tereddüt etmek geliyor. Bu altı bölgenin hepsi şu anda Personal Connected Health Alliance (PCHA) tarafından desteklenen Continua firmasının belirlediği tele-tıp müşterek çalışma standartlarını benimsiyor ve destekliyor. Tek amaçları ise bir mektup sayesinde Avrupa’yı tek tele-tıp standartı altında toplamak.

Pek çok uzmanın öngörülerine göre bu pek de kolay olmayacak. Zira bu sene Avrupalı sağlık yetkilileri mobil sağlık uygulamaları için mesleki ahlak kurallarını uzun bir tartışmadan sonra kabul etmişler.

Submit a Comment