Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Avustralya’nın İlk 3D Çene Protezine İlgi Büyük

Avustralya’nın İlk 3D Çene Protezine İlgi Büyük

| On 22, Jun 2015

3D yazıcılar; aksesuar ve parça üretiminin yanı sıra biyoloji alanında da kullanılıyor. Daha önce 3D yazıcı ile üretilen bir protezle deniz kaplumbağasına çene yapılmış ve kaplumbağanın hayatı kurtulmuştu. “Dünyada ilk defa bir Caretta Caretta’ya 3D çene protezi takıldı.” başlıklı videoyu buradan izleyebilirsiniz. Bu kez 3D baskı teknolojisiyle Avustralya’da bir çene ameliyatı gerçekleştirildi. Sağlık sektöründe dünyadaki ilk 3D yazıcıyla üretilen titanyum çene, 32 yaşındaki Richard Stratton’a takıldı. Küçüklüğünden bu yana sol çene kemiğindeki bir eksiklik sebebiyle çiğneme konusunda sorun yaşayan ve ağzını tam olarak açamayan Stratton’ın bu sorunu, 3D yazıcıdan istenen ölçüde titanyum malzeme ile yapılan çene ile çözüldü.

Dünyada bu teknoloji ile ikincisi gerçekleştirilen cerrahi operasyonun ilki, 2012 yılında Hollanda’da 83 yaşında çenesini kıran bir kadın için yapılmıştı. Avustralya’da ikincisi gerçekleştirilen bu olay, tıp tarihindeki yerini aldı. Aşağıda Stratton’ın ameliyat öncesi ve sonrası halinin görsellerini bulabilirsiniz.

6551172-16x9-940x529

Artık çenesini rahatça hareket edebilen Stratton, ameliyatın sonuçlarından son derece memnun. Avustralya tarihinde ilki başarmış olan Melbourne Üniversitesi bilim insanları da başarılarıyla gurur duyuyorlar.

 

 

Submit a Comment