Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Teknoloji Destekli Kan Bağışı

Teknoloji Destekli Kan Bağışı

| On 22, Jun 2015

Kan bağışı, Türkiye’de olduğu gibi dünya genelinde de sağlık sektörünün en önemsediği konulardan biri. Kan bankalarında yeterince kan bulunamaması ise sektörün en önemli sorunlarından biri. Bu nedenle kan bağışı ile ilgili kampanyalar, dünyanın hemen her yerinde hız kesmeden devam ediyor. Bu kampanyalardan biri de İsveç’te başlatıldı. Kan bağışını arttırmayı hedefleyen bu kampanya; teknolojiden yararlanıyor ve sizin kan bağışçısı olmanızı sağlamaya çalışıyor. Aslında bir motivasyon aracı olarak kullanılan teknolojinin kampanyayla ilişkisi; kısa mesajla gönderilen bir “Teşekkür Notu”ndan ibaret. Kan bağışı yaptıktan sonra eğer kanınız bir hasta için kullanılırsa, bu teşekkür mesajı telefonunuza otomatik olarak gönderiliyor. Bu da hem bağışlanan kanın ihtiyaç sahibi hastanın işine yaradığının bilinmesini hem de donörlerin tekrar kan bağışında bulunmaları için motive olmalarını sağlıyor.

Son derece basit bir teknolojik altyapıya sahip bu kampanyanın teşekkür mesajı, donörlerin verdikleri kanın ihtiyaç sahibi bir hastanın damarlarında dolaştığına dair oldukça etkileyici bir metni içeriyor. Aşağıda metnin orijinalinin görselini bulabilirsiniz.

Adsız

“13 Ocak 2015 tarihinde bıraktığınız kan, şu anda ihtiyaç sahibi hastanın yararına kullanılıyor.”

Bu mesajın bir başka önemli yanı da; kan bağışının öneminin çevreye yayılmasını sağlıyor olması. The Independent gazetesine konuşan Stockholm Kan Merkezi’nin iletişim müdürü Karolina Blom Wiberg, bu mesajlar yoluyla kan bağışı bilincinin hızla sosyal medyada da yayılmaya başladığını ve bu kampanyanın tüm dünyaya örnek olmasını dilediklerini söyledi. Bu uygulamanın bir benzerinin, yıllardır Kızılay tarafından ülkemizde gerçekleştirildiğini belirtmekte de fayda var.

 

Submit a Comment