Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bayanlar İçin Geliştirilen 2 Teknoloji: Priya ve LoonCup

Bayanlar İçin Geliştirilen 2 Teknoloji: Priya ve LoonCup
Kubilay Han Uluerim

Akıllı telefonlarla birlikte çalışan pek çok aktivite takip cihazının piyasaya çıkmasına rağmen, bunların çoğunluğu kalp ritmi, kas hareketleri, stres gibi şeylerin ölçümünü yapıyor. Peki sadece kadınlara yönelik sağlık uygulamaları ve cihazları da var mı? Yeni geliştirilen Priya ve LoonCup, en son çıkan teknolojilere 2 iyi örnek olarak bize sunuluyor.

Prima Temp’in yeni geliştirdiği kablosuz sensör Priya, kadınların vücut sıcaklığını sürekli olarak ölçmelerine ve en doğurgan oldukları zamanı anlamalarına imkân sağlanıyor.

Bayanların adet döneminin son gününde yerleştirilen cihaz, her 6 dakikada bir vücut sıcaklığını ölçüyor, değişiklikleri tespit ediyor ve bunları akıllı telefonlardaki bir uygulamaya yollayarak, doğurgan olduğu dönemlerle ilgili uyarı veriyor. Firmanın açıklamalarına göre, en doğurgan olarak tespit edilen zaman, yumurtlama döneminden 2 gün önce. Eğer kullanıcı isterse, uygulama bu doğurganlık dönemlerinde, kullanıcının eşini de uyarabiliyor. Cihaz, Indiegogo üzerinden kitle fonlama yoluyla geliştiriliyor. 35.000$ olan hedef fona ulaşmak için 41 günü olan kampanya, şimdiden 1761$ toplamış durumda.

11small

Loon Lab’in geliştirdiği akıllı telefon uygulamasıyla beraber çalışan LoonCup, bayanların adet dönemlerini daha iyi takip etmelerine yardımcı oluyor.

LoonCup’ın temel özelliği, vücudun salgıladığı sıvının rengini ve yoğunluğunu ölçmesi. Ayrıca adet evrelerini de analiz edip, yardımcı uygulamaya yollayarak veri topluyor. Kabın ne zaman dolduğunu da anlayabilen uygulama, tespit ettiği sıvı rengine göre de sağlık analizi yapabiliyor. Belli bir ölçüm süresini aştıktan sonra uygulama, kullanıcı kişinin adet döneminin yakınlaşmasıyla ilgili de uyarılar verebiliyor. LoonCup kampanya boyunca 30$’a satılırken, ürünün piyasaya sürüldüğünde 50$ olacağı söyleniyor. Kickstarter’da 50.000$’lık hedefini 143.055$ ile geçen kampanya, 9 gün daha devam edecek.

Submit a Comment