Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Fizik Tedavide Sanal Gerçeklik Devri Omni ile Başlıyor

Fizik Tedavide Sanal Gerçeklik Devri Omni ile Başlıyor
Kubilay Han Uluerim

Hepimizin de bildiği gibi 2016 yılı sanal gerçekliğin gerçek olduğu yıl olarak tarihe geçti. $1 milyarlık Magic Leap’ten Facebook’un $2 milyara satın aldığı Oculus’a kadar pek çok irili ufaklı firma pazara girdi ve hâlâ ortalıkta oldukça büyük bir boşluk var.

Bu teknolojileri kullanan pek çok firma, oturduğunuz yerden gezmenize veya oyun oynamanıza izin verse de Kickstarter üzerinden kitle fonlama kampanyası yürüten Virtuix şirketi, koşu bandı benzeri cihazı Omni ile kullanıcıları aktif olarak sanal dünyaya davet ediyor.

Özellikle oyun, askeriye ve sağlık sektörleri için geliştirilen Omni, fizik tedavi alanında kullanılmaya oldukça müsait bir teknoloji.

 

Nedir bu Omni?

Omni, sanal gerçeklik deneyimini fiziksel olarak yaşamanızı sağlayan son teknoloji ürünü bir ekipman. Kullanıcılar önce Omni’yi deneyimlemeden önce cihazla beraber gelen kaygan tabanlı ayakkabıları ve kemer sistemini giyiyor. Koşu bandına benzeyen cihaz, aslında hareket etmiyor; üzerinde kayan oyuncunun verilerini sisteme yollayarak tercüme ediyor ve oyuna aktarıyor. Yani siz koştuğunuzda, eğildiğinizde ve zıpladığınızda karakteriniz de aynısını yapıyor. Bu faaliyet dışarıdan bakınca garip gözükse de kullanıcı için oldukça gerçekçi bir deneyim yaşatıyor.

virtuix-omni-5

 Omni için geliştirilen özel ayakkabılar

“Omni’yi rehabilitasyon ve araştırma amaçlı kullanmak isteyen ve sipariş eden dünya çapında birçok üniversite var. Özellikle inme vakası yaşamış kişiler bu teknolojinin hitap ettiği en büyük kitleleri oluşturuyor. Evde veya dışarıda yürürken bu kişilerin yaşadığı en büyük tehlike köşeleri dönmek. Zira bu hastaların köşe dönerken yere düşme riski oldukça fazla. Geleneksel bir koşu bandı, birini düz bir çizgide yürütse de Omni kadar fazla hareket kabiliyeti sağlamıyor. Omni’nin teknolojisi, inme geçiren veya Alzheimer hastası olan hastaların potansiyel olarak bu kasları tekrar harekete geçirmesine yardım edebilir.”

-Virtuix Ürün Müdürü Colton Jacobs

 

Sanal gerçeklik sağlık sektöründe halihazırda kullanılıyor olsa da bazı insanlar VR endüstrisindeki şirketlerin sağlığa neden daha fazla yatırım yapmadığını merak ediyor. Omni belki de bu uçurumu kapatacak bir köprü görevi görerek sektörü ileri taşıyabilir.

Submit a Comment