Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bebeğinizin Yaşam Fonksiyonlarını Her An Gözlemleyebilirsiniz

Bebeğinizin Yaşam Fonksiyonlarını Her An Gözlemleyebilirsiniz
Buğrahan Ceylan

Pek çok ürün gibi, teknolojinin gelişmesiyle beraber ebeveynlerin bebek kontrollerinde kullandığı ürünler de bir değişim için girdi. Tek yönlü ses dinleme cihazlarından artık hem bebeğinizin sesini duyabileceğiniz hem de küçük bir kamera aracılığıyla gözlemleyebileceğiniz sistemler geliştirildi. Akıllı telefonların kullanılma oranları arttıkça, bebeğinizin altını ıslattığı her seferinde sizi tweet atarak uyarabilen sistemler dahi şu an kullanılmaktadır.

Sensör teknolojilerinin gelişmesi ve daha yaygın olarak kullanılması ile de çok daha ileri sistemlerin tasarlandığına şahit olmaktayız. Microsoft’un düzenlediği, öğrencilerin kendi projelerini tanıttığı Imagine Cup etkinliğinde, Winona State Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen yeni bir ürün tanıtıldı. Bu ürün bebeğinizin huzurlu bir uyku uyuduğunu ya da ağladığını size bildirmekle kalmıyor aynı zamanda tüm hayati fonksiyonlarını da izlemenize olanak sağlıyor.

Kendilerini “Miracle Workers” olarak isimlendiren bu öğrenci grubu, bebeğin yattığı yatağa çok kolay ve konforlu bir şekilde dahil edilebilen sensörler ile, bebeğin anlık olarak kalp ritmini, nefes alıp verme oranını ve hareket etme düzeyini ölçebilen bir sistem geliştirdi.

Şimdilik bu sistemin ortalama olarak 150 dolar civarında bir maliyeti olduğu tahmin ediliyor fakat eğer seri üretime geçilmesi dahilinde bu maliyet çok daha düşecektir.

Böyle bir sistemin piyasada olması dahilinde kullanmayı düşünür müydünüz?

 

 

Submit a Comment