Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Neden Mobil Sağlık Teknolojileri Hala Yükselişe Geçemedi?

Neden Mobil Sağlık Teknolojileri Hala Yükselişe Geçemedi?
Ceren Gülpınar

Teknoloji girişimcileri, mobil sağlık pazarını geleceğin iş devrimi olarak nitelendirse de, pazarın henüz kritik kitleye ulaşamadığı bir gerçek. Mobil sağlık, hastaların ve hekimlerin farklı noktalardan ulaşabilecekleri teknoloji tabanlı uygulamaların toplamı olarak nitelendirilmektedir. E-posta, mesajlaşma, depolama, resim yönlendirme ve web tabanlı video aracılığı ile elektronik bilgi akışı mobil uygulamalar içinde sağlanabilmektedir.

Mobil sağlık pazarı ABD’deki 140 milyon akıllı telefon kullanıcısının erişimi sayesinde akıllı telefon endüstrisi ile birlikte yükselişe geçti. Bu rakamın gelecek 5 yıl içerisinde 200 milyona ulaşması bekleniyor. Günlük hayatı kolaylaştıran ve güçlendiren binlerce uygulama tarafından bu büyüme devam ediyor.

Uygulamalar çeklerin yatırılmasında, trafikten kaçınma konusunda, oyun oynama ve arkadaşlarla ilişkilerde tüketicilerde bağımlılık etkisi oluşturmaktadır. Mobil sağlığın kabulü ile ilgili veriler elde etmek için Optimized Care Network Ana Sağlık Memuru Dr. Darren Sommer, hastaları tedavi ağlarına dahil etmenin yolları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sommer’e göre mobil sağlık karşılaşmalarda 3 tipe ayrılabilir.

1-Başlatılan ve hasta tarafından onaylanan

2-Başlatılan ve sağlık kuruluşları tarafından onaylanan

3- Bir kurum tarafından başlatılıp, diğeri tarafından sonlandırılan

Hem doktor hem de hasta tıbbi ihtiyaçları için kişisel bir kaynak olarak teknolojiyi kullanabilir. Hasta kendi diyabet ölçümlerini takip edebilir, doktor ise ilaç dozlarını görüntüleyebilir. Her iki örnekte de doktor ve hasta birbirine bağımlı değildir.

Uygulamanın kullanımının başlatılması ve etkileşimlerin sonuçlandırılması hasta veya hekim tarafından tanımlanan üçüncü kategoridir ve en sert modeldir. Toplanan veriler üzerinde gerekli incelemeler yapılmadan önce bazı ön koordinasyonlar yer almalıdır.

mobil sağlık teknolojileri

Benzer işlevleri sağlayan mobil platformlar ve tıbbi uygulamalar göz önüne alındığında, standardizasyon şaşırtıcı değildir. Eğer bir hasta doktoru ile bağlantılı olmayan diyabet uygulamasının kullanımını seçerse, doktor yalnızca hastanın yanında getireceği bir çıktı ile hastanın diyabetini kontrol edebilecektir. Gerçek zamanlı veri toplamanın önemi şimdilerde düşürüldü. Ancak herhangi bir komplikasyon gelişmeden önce doktor ve hastanın eş zamanlı  veriler paylaşması, konuyu ele almak için daha sağlıklı sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Tele tıp teknolojileri tarafından piyasada binlerce uygulama bulunmaktadır ancak bu uygulamaların daha da yaygınlaşması söz konusu değildir. Birçok bağımsız hekim uygulamasının, yatırım için yeni alt yapısı bulunmamaktadır. Bu sebeple, bir aile hekimi sahip olduğu uygulaması için, ilave hasta çekebilmek ya da uygulamanın azalan önemini artırabilmek  adına finansal desteğe ya da mali hizmete ihtiyaç duymaktadır.

Tüm dalgalanmalara rağmen, sağlık tüketicileri yakında, daha başka sektörlerden hizmetlerin tüketicileri gibi hareket etmeye başlayacaklardır. Sağlık yenilikçileri ise daha düşük maliyetlerde, daha iyi hizmetler sunabilmek için yeni yollar arayacaklardır. Bu yenilikler  aracıları (devlet, sağlık sigorta şirketleri) ortadan kaldıracak ve hasta doktor ilişkisini güçlendirecektir.

Submit a Comment