Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bebek Ölümlerini Azaltmak İçin IISc’den Sensör Projesi

Bebek Ölümlerini Azaltmak İçin IISc’den Sensör Projesi
Kubilay Han Uluerim

Hindistan, içinde bulunduğu ekonomik durum, ülke nüfusu ve sağlık hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle yenidoğan bebek ölümleri sıralamasında başta gelen ülkelerden biri. Bu sorunun üstesinden gelmek için sağlık hizmetleri ne kadar yaygınlaşsa da düzgün bir gözlem sistemi olmadan durumun kontrol altına alınması zor gözüküyor.

Bebek ölümlerini en aza indirmeyi planlayan Indian Institute of Science (IISc) ve St John’s Research Institute (SJRI) araştırmacılarının ortak çalışmasıyla bir sensör geliştiriliyor. Bu sensör, yenidoğan bebeklerin vücut sıcaklığındaki anormal değişiklikleri tespit ederek doktorlara ve bebeğin ailesine haber yolluyor.

yenisns

Türünün ilk örneği olan cihaz ve analiz sistemi, uygulanabilirliği test etme amacıyla Bengaluru’da yaşayan birkaç düzine anne ve bebeğin katıldığı klinik bir deneyden geçiriliyor. Deneyin şu anki aşamasında veri toplama, tutarlılık ve sağlık birimlerine haber verme üzerinde duruluyor. İkinci aşamada ise cihazın kırsal kesimlerde deneye tabi tutulacağı belirtiliyor.

“Bebeğin karnına bağlanan yenidoğan gözlem cihazı şimdilik St John’s Research Institute tarafından test ediliyor. Bengaluru’daki hastanelerde 100 anneyi ve bebeklerini gözlem altında tuttuğumuz deneylerin ikinci aşamasındayız. Hedefimiz cihazın bebek için ne kadar rahat ve güvenli olduğundan emin olmak. Cihazı bir sonraki aşamada Karnataka’daki kırsal kesim hastanelerinde deneyeceğiz.”

– IISc Profesörü Bharadwaj Amrutur

Submit a Comment