Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Nefes Almayı Unutanlar İçin Bir Uygulama: Breathe

Nefes Almayı Unutanlar İçin Bir Uygulama: Breathe
Kubilay Han Uluerim

Teknolojinin hayatımızın her alanına etki ettiği şu günlerde ne zaman ne yiyeceğimizi, nasıl egzersiz yapacağımızı ve nasıl uyuyacağımızı bize söyleyen uygulamalara bir yenisi eklendi. Belki de ilk duyduğunuzda kulağınıza garip gelecek ama bu uygulama ne zaman nefes almanız gerektiğini söylüyor.

Günlük stresimizi atmak için birkaç dakika durup dinlemek ve manzarayı izlemek gibi faaliyetlerin psikolojik faydalarını hepimiz biliyoruz. Bunlara ek olarak belirli aralıklarla kontrollü nefes almanın da stres azaltıcı ve rahatlatıcı etkileri var tabii. Apple’ın Apple Watch için bu sene sonuna doğru çıkaracağı Breathe uygulaması tam da bu görevi üstleniyor işte.

dont-even-worry-about-remembering-to-breathe----apples-got-you

Arada sırada durup nefes almaya odaklanmanızı tembihleyen uygulama, halihazırda tüm Apple Watch’larda bulunan kalp ritmi sensörüyle bu nefes alıp verme egzersizlerinizi gözlemleyecek. Bu celselerin en kısası toplamda 1 dakikalık 7 nefesten oluşacak.

“Derin nefes almak rahatlama aşamasının en basit parçasıdır. Aşırı heyecanlı bir hâlden sakinleşmeye doğru yol almanızı sağlar.”

– Apple Sağlık ve Zindelik Teknolojileri Yöneticisi Jay Blahnik

Submit a Comment