Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Baidu’nun Yapay Zekâlı Botu Melody, Teşhis Koymaya Hazır

Baidu’nun Yapay Zekâlı Botu Melody, Teşhis Koymaya Hazır
Kubilay Han Uluerim

Çinli arama motoru devi Baidu, hastalıkların teşhisini kolaylaştıracak yapay zekâlı bir botu geçtiğimiz günlerde hizmete sundu.

Konuşma yeteneği bulunan Melody adlı bot, 2015 yılında iOS ve Android işletim sistemli telefonlarda kullanılmak üzere geliştirilen Baidu Doctor uygulamasına bir güncellemeyle eklendi. Baidu Doctor uygulaması bilindiği üzere kullanıcıların yerel doktorlarla iletişime geçmesini, randevu almasını ve tıbbi bilgilere erişmesini sağlıyor. Eklenen chatbot ise bu randevuların hızlanmasını sağlıyor. Melody bunu yapmak için önce kullanıcılara çeşitli sorular soruyor, sonra aldığı cevaplardan elde ettiği verileri doktora yolluyor ve teşhis konulmasını kolaylaştırıyor. Melody şimdilik sadece Çince konuşabilse de yakında İngilizce dilinin de ekleneceği de söyleniyor.

Geliştirilen chatbot Melody, firmanın uzun yıllar yatırım yaptığı yapay zekâ ve dil işleme sistemleri temel alınarak tasarlanmış. Botun milyonlarca potansiyel kullanıcıya sahip Çin pazarında çalışıyor olması da oldukça önemli. Zira bu pazarın büyüklüğü nedeniyle çok kısa bir sürede Melody’nin milyonlarca veri toplaması ve iletişim becerilerini geliştirmesi hiç de zor olmayacak.

“Melody ne kadar çok konuşursa o kadar çok öğrenecek ve daha iyi bir hâle gelecek. Sağlık endüstrisinin yapay zekâ ile gelişimi için bu sadece bir başlangıçtır.”

– Baidu’nun Silikon Vadisi Araştırma Merkezinden Andrew Ng

 

Kaynak:

Submit a Comment