Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Bir Protez El Teknolojisiyle Her Bir Parmağı Ayrı Olarak Oynatabilmek Mümkün

Yeni Bir Protez El Teknolojisiyle Her Bir Parmağı Ayrı Olarak Oynatabilmek Mümkün
Derya Öztürk

Georgia Tech tarafından geliştirilen yeni protez el teknolojisi, yapay zeka ve ultrason kullanarak kişinin bütün parmaklarını ayrı ayrı hareket ettirebilmesini sağlıyor.

En güçlü el protezleri, kullanıcının parmaklarını ne zaman açıp kapamak istediğini tespit edebilmek için el kökünün yakınındaki kaslar tarafından üretilen elektrik sinyallerini (elektromiyografi) ölçer. Fakat bu teknoloji, sezgisel parmak kontrolü için maalesef bir çözüm olamadı.

Şimdi ise Georgia Tech’ten araştırmacılar; elde kalan kasların aktivitesini, parmakları istenildiği şekilde kontrol edebilecek kadar başarılı bir şekilde algılayabilen bir ultrason detektör geliştirdiler. 

Yeniden Piyano Çalabiliyor

Georgia Tech, 2012 yılında sağ elini kaybeden müzisyen Jason Barnes’ın yeniden bateri ve piyano çalabilmesi için çalışmalar gerçekleştiriyordu. 2014 yılında Barnes’ın yeniden bateri çalabilmesini sağlayan bir protez el üretmeyi başardılar. Fakat piyano çalmak çok daha kompleks bir çalışma gerektiriyordu. Her parmağın ayrı ayrı kontrol edilebilmesini sağlamak çok daha zordu. Georgia Tech sonunda zoru başardı.

Ellerini kaybeden insanlar, sezgisel olarak kaybolan parmaklarını hareket ettirmeye çalışır. Bu girişimler, parmaklarla ilgili kalan kasların el kökünde harekete neden olmasını sağlar. Geliştirilen sensör, kasların kökteki hareketini izliyor ve hangi parmağın hareket ettirilmek istediğini çok başarılı bir şekilde okuyabiliyor. Yeni bir algoritma sayesinde ise ultrason sistemi kullanıcının hareket ettirmek parmağına ne kadar bir güç uygulamak istediğini de belirleyebiliyor.

Star Wars’tan İlham Alındı

Bu teknoloji, Star Wars’taki Luke Skywalker’ın elinden esinlenilerek geliştirildi. Aşağıdaki videoyu izlediğinizde, bilim kurgu filmlerinin nasıl gerçeğe dönüşmeye başladığına tanıklık edeceksiniz:

Kaynak: Medgadget, Futurism

Submit a Comment