Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Proteus, Kanser Hastaları İçin Yeni Bir “Dijital İlaç” Geliştirdi

Proteus, Kanser Hastaları İçin Yeni Bir “Dijital İlaç” Geliştirdi
Ceren Demir

Dijital tıp girişimi Proteus Digital Health, kolorektal kanser tedavisinde kullanılan bir ilacı dijitalleştirerek eczacılık alanında inovatif bir çalışmaya imza attı.

Proteus Digital Health tarafından geliştirilen dijital ilaç, üzerinde bulunan sensörler sayesinde ilaç uyumu ve aktivite seviyelerini anlık olarak ölçebiliyor. Proteus’un yeni inovatif ilacı, sıklıkla meme ve gastrointestinal kanserlerin tedavisinde kullanılan yaygın bir kemoterapi ilacının dijital bir versiyonu. Dijital ilaç projesi için Fairview Health Services ve Minnesota Üniversitesi ile ortaklık kuran Proteus’un teknolojisi ilk olarak, bu hastanelerde tedavi gören 3. ve 4. kolorektal kanser hastalarına uygulanacak.

Bu dijital hap, aktivite ölçümleri ile birlikte ilaç kullanımını ve dozunu ölçerek tedavi sürecini izleyecek. Hasta rızasıyla, toplanan veriler tedaviyi ayarlamak için kişinin doktoru, bakıcısı veya eczacısı ile paylaşılabilecek. Toplanan veriler, kanser ilaçlarının ve tedavi rejimlerinin optimal hale getirilmesi amacıyla kullanılacak.

Minnesota Üniversitesi onkoloğu ve hemotolog Edward Greeno, Proteus’un dijital tıp teknolojisi sayesinde, hastayla daha doğrudan bağlantı sağlanabileceğini belirtti. Ayrıca, hastaların  her durumda şahsen kliniğe gelmesinin gerekmeyeceğini düşünüyor.

Kaliforniya, Redwood City’de bulunan şirket, Novartis ve Otsuka’dan yaklaşık 500 milyon dolar topladı.

Kaynak: MedCity News

Submit a Comment