Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bilim İnsanları “Kullan-At Anılar” Oluşturmak İçin Yeni Bir Teknik Keşfetti

Bilim İnsanları “Kullan-At Anılar” Oluşturmak İçin Yeni Bir Teknik Keşfetti
Özge Uçar

Bilim insanları beyin üzerine yansıtılan bir hologram sayesinde oluşması istenilen anı veya hislerin nöronlar üzerine “kopyala/yapıştır” yapılmasına müsaade eden yeni bir teknik keşfetti. Bu yeni teknik sadece istediğimiz anılara sahip olmamıza değil; kör insanların görmesine ya da felçli insanların yürümesine de imkân tanıyabilir.

Kaliforniya Üniversitesi (UC) Berkeley’de bir grup sinirbilimci, beyin üzerine “duyu” eklemeye yarayan yeni bir teknik keşfettiklerini açıkladılar. Yaptıkları çalışmayı Nature dergisinde yayınlayan araştırmacılar, “holografik beyin modulatörü” adı verdikleri teknoloji sayesinde beyin dokusuna farklı türde ışıklar yansıtarak bazı duyuları aktive edip bazılarını bastırabiliyor.

İlk olarak akıllara bu yeni yöntem sayesinde tıpkı OtherLife filminde olduğu gibi istediğimiz anıya sahip olmak ya da Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) filmindeki gibi istemediğimiz anılardan kurtulmak gelebilir. Fakat, yöntem bunun çok ilerisinde pek çok tedavisi imkansız tıbbi soruna çözüm olma iddiası taşıyor. Bu metot ile beyine yansıtılan “sanal lens” kör insanların görme yetisini geri getirirken, “sanal protez uzuv” felçli insanların dokunma hissini yeniden kazanmasını sağlayabilir.

Kaynak: ScienceAlert , Independent

Submit a Comment