Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Barcelona’da Ambulanslar 5G Teknolojisi ile Desteklenecek

Barcelona’da Ambulanslar 5G Teknolojisi ile Desteklenecek
Özge Uçar

Mobil World Congress’te tanıtılan 5G bağlantılı yeni nesil ambulanslar, sahip oldukları sensör ve kamera sistemleriyle hastaları olabilecek en hızlı ve güvenli biçimde hastaneye ulaştırmayı amaçlıyor.

Dünyanın en prestijli teknoloji fuarlarından Mobil World Congress’e bu yıl 5G ve 5G bağlantılı teknolojiler damga vurdu. Teknoloji devleri; geliştirdikleri 5G uyumlu mobil cihazları sergilerken, etkinlikte en ilgi çeken yeniliklerden biri de Katalan hükümeti tarafından tanıtılan 5G bağlantılı ambulans konsepti oldu.

5G bağlantılı bu yeni nesil ambulanslar sahip oldukları üst düzey bağlantı hızıyla hastaneye varış için uygun rotayı hızlı bir şekilde belirleyebiliyor, ayrıca araçtan araca bağlantı sistemiyle trafikteki diğer araçların konumunu ve trafik yoğunluğunu anında saptayabiliyor. İçi üst düzey teknolojilerle donatılmış ambulanslarda, acil durumda uzmanlar ile video konferans bağlantısına geçilmesini sağlayan kamera sistemleri de bulunuyor.

Katalan Hükümeti’nin aralarında Vodafone’un da bulunduğu farklı bilişim şirketleriyle ile iş birliğine giderek tasarladığı proje, ambulansların acil durumlarda hastalara daha hızlı ulaşmasını sağlayarak trafik sorunu olan şehirlerde yüz binlerce hayat kurtarabilir.

Kaynak: ZDNet

Submit a Comment