Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mars’ı Haritalandıran Yapay Zeka Kanser Tedavisinde Kullanılacak

Mars’ı Haritalandıran Yapay Zeka Kanser Tedavisinde Kullanılacak
Özge Uçar

Manchester Üniversitesinde geliştirilen yapay zeka, bilim insanlarına Mars yüzeyindeki kraterleri doğru olarak haritalandırmalarında yardımcı oluyordu. Yöntemi medikal alana uyarlayan araştırmacılar, bu yapay zekayı kullanarak kanser tedavilerinin etkinliğini ölçebileceklerini fark ettiler.

Kanser vakalarında, tümörlerin farklı bölümleri farklı hızlarda değiştiği için uygulanan tedavinin etkinliğinin ölçülmesi zordur.  Bugüne dek, hastaya doğru tedaviyi uygulayıp uygulamadığına karar vermek isteyen bilim insanları çoğu zaman karmaşık ve çok sayıda laboratuvar deneyi gerçekleştirmek zorunda kalıyordu. Manchester Üniversitesinde yapılan bir çalışma, yapay zeka bu sürecin daha kolay ve maliyetsiz hale gelmesinde bilim insanlarına yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Mars yüzeyindeki kraterleri doğru haritalandırmak için geliştirilen Lineer Poisson Modelleme adlı yöntem, yapay zekayı kullanarak veri dizilerini analiz ediyor ve değişkenleri saptayarak araştırmacıların mümkün olan en kesin sonuçlara ulaşmalarını sağlıyor. Kanser tedavisinde, kişiye özel doku ve metabolizma özelliklerini değerlendiren yapay zeka, çeşitli alternatif ilaçların etkilerini hızlı ve doğru biçimde simüle ederek doktorların hasta için uygun tedaviyi bulmalarına yardımcı olabilir.

Kaynak: Med-TechNews

Submit a Comment