Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Birleşik Krallık Dijital Sağlık Stratejisini Duyurdu

Birleşik Krallık Dijital Sağlık Stratejisini Duyurdu
Alperen Sözen

Mobil teknolojinin ve dijitalin sağlık sektörüne adaptasyonunun yaygınlaşmasıyla birlikte, Birleşik Krallık dijital sağlık stratejileri belirlemeye başlayan ülkelerin arasına katıldı.

Birleşik Krallık, dijital sağlık teknolojisini hastaların aldıkları hizmetlerin sonuçları ve bakımlarının kalitesini arttırmak için kullanacak.

Tüketicilerin sağlıkla ilgili bilgilerini telefonla ve internetle takip etmek artık sıradanlaştı. Bu durumu değiştirmek isteyen hükümet, ‘dijital sağlık olgunluğu’nu izlemek için NHS’yi (Ulusal Sağlık Hizmetleri) ve bu servisin bilgilerini, dijital hizmet ve uygulamalarla birleştirerek kullanacak.

What-Is_Digital-Health-1280-640x360

Sağlık uygulamaları yıl sonuna kadar hazır hale gelecek. Uygulamalar ve diğer dijital hizmetler NHS markasını kullanabilecek ve ‘NHS Choices’ internet sitesine ulaşabilecek.

Göze çarpan yeni gelişme ise, Personal Health and Care 2020 framework tarafından bütün vatandaşlara verilecek olan pratisyen hekim kayıtlarının, 2015’ten itibaren uygulamalarda ve dijital platformlarda görülebilecek olması. Bu kayıtlar bütün hastanelerde, akıl sağlığı ve sosyal bakım servislerinde 2018’den itibaren kullanılabilecek.

NHS İngiltere’nin Hastalar ve Bilgilendirme Ulusal Başkanı Tim Kelsey: ‘Bize daha sağlıklı bir yaşam için öncülük eden modern teknolojiyi kucaklıyoruz. Hastalıklara karşı daha kontrollü olabiliriz. Tutkumuz, NHS’yi hastalarımız ve vatandaşlarımız için dijital alanda öncü yapmak.” ifadelerine yer verdiği açıklamasında, Birleşik Krallık içinde yer alan sağlık hizmetlerinin daha da iyiye evrilmesi için sürekli çalıştıklarını belirtti.

Bunun yanında hükümet, sağlık verilerini korumak için Dame Fiona Caldicott adını taşıyan ulusal veri koruyucusunu devreye soktu.

Submit a Comment