Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktorlar Elektronik Sağlık Kayıtlarını Nasıl Kullanıyorlar?

Doktorlar Elektronik Sağlık Kayıtlarını Nasıl Kullanıyorlar?
Alperen Sözen

Hasta kayıtlarının elektronik ortama geçirilmesi 90’lı yılların sonunda başlamış olsa da dijital sağlık uygulamalarının artışı kayıtların kullanımını da değiştirdi.

Hasta kayıtları, muayene için gittiğiniz doktorunuza hastalık geçmişinizle ilgili bilgileri sunar. Hangi ilaçları kullandığınız, alerji listeniz, tanı listeniz, diğer doktorların muayenelerinden kalan notlar, hastane kayıtlarınız, labaratuvar ve radyoloji sonuçlarınızı içerir. Tüm bu bilgiler sağlığınızla ilgili ipuçları taşır ve efektif tedavi için doktorlara fikir verir.

Muayeneniz sonucunda, Elektronik Sağlık Kaydı Sistemi, hastaya özel gerekli önleyici tedaviyi belirtebilir ve doktorunuzu tedavinizde yapılması gereken değişiklikler konusunda uyarabilir. Doktorunuz bilgisayarı üzerinden test isteklerinde bulunabilir, konsültasyon isteyebilir, elektronik reçetenizi gönderebilir, olası ilaç etkileşimleriyle ilgili uyarıları alabilir; bu sırada da sizin muayenenizi sürdürebilir.

Ziyaretinizin sonunda doktorunuz, sağlıklı kalabilmeniz için yapmanız gerekenleri size anlatırken ziyaretiniz boyunca geliştirilen tüm dosyaların bir özetini size teslim edebilir. Ayrıca sağlığınızla ilgili ileri tetkiklerle alakalı olarak Sağlık Bilgi Değişimi üzerinden başka doktorlarla görüşebilir. Ziyaretinizden sonra doktorunuz sizle, ek tedavi süreçleri ya da test sonuçları hakkında bilgi vermek amaçlı, iletişim kurabilir.

health_Record_'

Elektronik Sağlık Kayıt Sistemleri, kağıt masrafını ortadan kaldırarak, önemli sağlık bilgilerini görmek durumunda olan tüm taraflar için ulaşılabilir kılar. Sağlık hizmetlerinin gelişmesini sağlarken aynı zamanda gereksiz testlerin yapılmasını önleyerek hem zamandan israfından hem de fazladan maliyetten kurtarır.

Submit a Comment