Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Medya Aracılığıyla Pazarlama Faaliyetlerinizi 4 Adımda Genişletin

Sosyal Medya Aracılığıyla Pazarlama Faaliyetlerinizi 4 Adımda Genişletin
Ceren Gülpınar

Sosyal medya yayımcılığı, üretilen içeriklerin etkileşimini arttırmak için önemli bir uygulama alanıdır. Sağlık sektörü firmaları sosyal medya aracılığı ile hedef kitlelerini genişletebilir ve hastalarına, onların ilgili oldukları sağlık konularıyla alakalı bilgiler sunmada sosyal medyadan faydalanabilirler.

Neredeyse tüm sağlık sektörü hizmet pazarlamacılarının ortak amacı; kullanıcıları karşılıklı diyalog için teşvik etmek, bilgilendirmek ve sosyal ağ aracılığıyla iletişime geçebilecekleri kullanıcı sayılarını genişletmektir.

Dünya genelindeki sağlık hizmeti şirketlerinin alması gereken 4 önemli eylem planı bulunmaktadır: Çekmek, dönüştürmek, yakınlaşmak ve memnun etmek.

Şirketler öncelikli olarak kullanıcıları kendi web sitelerine çekmeli ve trafiklerini arttırmalıdırlar. Sitelerinde var olan ziyaretçileri potansiyele dönüştürmeli ve daha sonra yakın müşteri olarak kurumlarına kazandırmalıdırlar. Bir kere de olsa müşteriye sahip olabildikten sonra, onu şirketin sunduğu sağlık hizmetlerinden memnun edebilmek ise, sürecin bir diğer adımıdır. Kurumunuzun bir müşteri kazanması için gerçekleşmesi gereken bu döngü,  sahip olduğunuz müşterinin kurumunuza yabancı kişilerle iletişime geçip onların sizin hizmetlerinizden haberdar olmalarını sağlamasıyla tekrarlanır ve gitgide yayılır.

sosyal medya

Sosyal medya aracılığıyla hedef kitlenizle iletişim kurmak için kullanacağınız tüm bu yöntemler, başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

1- Sosyal medya aracılığıyla kurumunuza yabancı olan, potansiyel müşterilerinizi çekerek işe koyulun:

Sosyal medya üzerinden paylaştığınız içerikler, web sitenize olan trafiğin artmasında oldukça önemli etkilere sahiptir. Uzmanlık gösterdiğiniz alanda yararlı ve  ilgili içerikler oluşturup linklerine bloglarda, gazetelerde, makalelerde ve e-kitaplarda yer vererek; insanların sizinle bağlantı kurmasını kolaylaştırabilirsiniz. Böylece, insanların kurumunuzdan ve sağlık sektörüne yönelik yaptığınız organizasyonlardan haberdar olmasını kolaylaştırabilirsiniz.

2-Ziyaretçilerinizi potansiyel müşterilere dönüştürün:

Sosyal medya üzerinden paylaştığınız linki hatırlıyor musunuz? İşte o paylaştığınız link, başka bir açılış sayfası için bağlantı kurmanıza ve bağlantı kuracağınız sayfanın trafiğini arttırmanıza yardımcı olabilir. Paylaştığınız link sayesinde kurumla ilgili isim, e-posta, şirket adı gibi önemli bilgilerin öğrenilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece kurumla ilgili izlenimleri ve yapılan analizleri arttırabilirsiniz.

3-  Potansiyel müşteri adaylarınızı müşterilere dönüştürün:

Öncelikli olarak kurumunuz için müşteri sayılabilecek potansiyel kişileri ziyaretçilerinize dönüştürmeyi başardınız. Şimdi sıra, sosyal medyada sunduğunuz anlamlı içeriklerle potansiyel müşterilerinizi, kurumunuzun gerçek müşterisi haline getirmeye geldi. Bunun için yapmanız gereken öncelikli olarak, ürününüze yönelik hedef kitleyi belirlemek ve paylaşımlarınızı onların ilgisini çekecek iletilerden meydana getirmek.

4-Müşterilerinizi, firmanızı destekleyecek bireyler haline getirin:

Sosyal medya aynı zamanda, markanızın bilinirliğini genişletmenizi ve gerçek zamanlı olarak herhangi bir konuyla ilgili sunduğunuz içeriklerle ilgili iletişim kurabilmenize olanak sağlamaktadır. Buna en güzel örnek; paylaşılan içeriklerin kurumunuzun sahip olduğu sosyal ağlar dışındaki ağlara da ulaşmaya başlaması olarak gösterilebilir.

sosyal medya

Kurumunuzun hizmetini yaymak ve daha çok insanın bu hizmetten haberdar olmasını sağlamak için sosyal medya, pazarlama faaliyetlerinizi arttırabileceğiniz en etkili alanlardan biridir. Bunu bilerek içerikler oluşturmanız ve doğru hedef kitleye ulaşmanız, kurumunuzun bilinirliğini arttırmanızı ve var olan müşteri potansiyelinizi genişletmenizi sağlayacaktır.

 

Submit a Comment