Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hindistan’da HP Tarafından Sanal Sağlık İstasyonları Kuruluyor

Hindistan’da HP Tarafından Sanal Sağlık İstasyonları Kuruluyor
Buğrahan Ceylan

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre dünyada en yaygın hastalıklar arasında şu an 20. Sırada olan akıl hastalıkları 2020 yılında 2. sıraya gelecek. Özellikle Hindistan’da akıl ve ruh hastalıklarına yönelik sağlık hizmeti istenilen düzeyde bulunmamaktadır. Bu sebeple, sosyal gelişim ve yenilikleri bir şirket politikası haline getirdiklerini söyleyen HP, Hindistan’da sanal sağlık platformu oluşturmaya karar verdi.

1 milyara yakın nüfusu ve oldukça geniş coğrafyası sebebiyle, yetenekli sağlık profesyonellerinin verebildiği hizmet Hindistan’da şu an için yeterli bulunmamaktadır. Özellikle şehir merkezlerinden uzakta ve sağlık hizmetlerine kolay ulaşamayan hastalar çoğu zaman gerekli tedavileri görememektedir. Hastaların yalnızca %10’unun psikolojik ve ruh hastalıkları tedavisi görebildiğini açıklayan HP yetkilileri bu soruna bir çözüm getirme amacındalar.

Genel bir merkeze bağlı olacak daha küçük yerel merkezler kurulmasına ve bu merkezlere kablosuz ağ ile sürekli bağlantı halinde kalacak bir sağlık karavanı oluşturulmasını amaçlayan HP, bu sayede yeterli hizmeti alamayan hastalara sanal bir danışmanlık hizmeti sunmayı planlıyor. Her türlü teknolojik imkandan yararlanılması amaçlanan bu sağlık merkezleri ve sağlık karavanında ses, görüntü ve muayene esnasında yardımcı olabilecek her türlü ekipmanın bulundurulmasına özen gösterilecek.

Hareketli bir tele tıp merkezi olarak kullanılması planlanan bu merkezler, mobil cihazlar sayesinde sağlık uzmanları ve  hastalar arasında iletişimi gerçekleştirecek. Ayrıca sağlık karavanı sayesinde oldukça pratik bir şekilde toplanması planlanan datanın, Hindistan’daki köylerin sağlık durumları ve imkanları hakkında yapılacak araştırmalarda kullanılması planlanıyor.

 

Comments

Submit a Comment