Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Brexit Sonrası Birleşik Krallık’ta Dijital Sağlığın Durumu Ne Olacak?

Brexit Sonrası Birleşik Krallık’ta Dijital Sağlığın Durumu Ne Olacak?
Kubilay Han Uluerim

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği üyeliği konsunda yaptığı oylamada beklenmedik bir şekilde ayrılma kararı alması, yapılan tahminlere göre en az 2 yıl daha çok büyük bir etki yaratmayacak. Lakin, bu kararın yaratacağı olası değişiklikler şimdiden her endüstride tartışılmaya başlandı. Tabii ki dijital sağlık sektörü de bunların arasında.

Belfast, Kuzey İrlanda’da faaliyet gösteren ve kâr amacı gütmeyen kuruluş European Connected Health Alliance (ECHAlliance), Brexit sonrası yapacaklarıyla ilgili geçtiğimiz gün bir duyuruda bulundu.

“ECHAlliance, her AB ülkesinden üyelere sahip güçlü bir AB organizasyonudur. Avrupalı düşünce sistemimizi Birleşik Krallık, İspanya ve Almanya’daki uluslararası ekiplerimize ve yaptığımız operasyonlara yansıtıyoruz.” diyor Brian O’Connor.

Yapılan bu duyuruda Brexit sonrası yaşanabilecek olası vakalardan bahseden O’Connor’ın söylediğine göre, şimdilik karşılaşılan en büyük sorun: kurumun Birleşik Krallık merkezli çalışması nedeniyle AB’den gelen bütün destek fonlarının kesilmesi.

Uzmanların yaptığı bir diğer tahmine göre ise, krallığın tamamındaki dijital sağlık firmalarının AB’den yardım alması ve birçoğunun EU Horizon 2020 gibi faaliyetlere katılması nedeniyle, sektörün ekonomisi oldukça hızlı değişebilir. Wall Street Journal‘dan gelen raporda, ekonomide yaşanan değişikliklerden dolayı sektöre yapılacak yatırımların azalması ve çeşitli firmaların beyin göçü olarak başka ülkelere taşınması söz konusuna değiniliyor.

Akıllardaki diğer bir endişe de standartlar ve uyulması gereken mevzuatların değişmesi. Bu konuda yapılan açıklamalara göre, Brexit, Birleşik Krallık’ın ilaç mevzuatında değişikliklere neden olabilse de tıbbi cihazlar bundan pek etkilenmeyecek. Zira, Birleşik Krallık’ın Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) ile münasebeti AB üyeliğinden öncelere dayanıyor.

Submit a Comment