Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Big Data ve IoT, Gelecekte Ekonominizin Temel Taşlarından Biri Olabilir

Big Data ve IoT, Gelecekte Ekonominizin Temel Taşlarından Biri Olabilir
Kubilay Han Uluerim

Centre for Economics and Business Research (Cebr) ve SAS tarafından yapılan açıklamalara göre, big data ve Internet of Things (IoT) teknolojilerinin, Birleşik Krallık ekonomisini 2020 yılına kadar 322 milyar£ geliştireceği söyleniyor.

Daha önceden yapılan Cebr araştırmaları temel alınarak yapılan bu yeni analizlere göre, big datanın 2015-2020 yılları arasında, her sene 40 milyar£ ekonomiye katkı yapacağı belirtiliyor. 2012 yılında big datanın özsermayesinin, Birleşik Krallık’ın gayri safi milli hasılasının %0.7’sini oluşturduğunu ve 2020’ye kadar %2.2’ye yükseleceğini açıklamıştı Cebr. IoT’nin ise 2020 yılında 81 milyar£ ile %0.7’ye yükseleceği söyleniyor. Toplamda oluşan rakam, eğitim, savunma ve NHS’e ayrılan paranın toplamının iki katı bir miktara denk geliyor.

data

”Toplamak ve depo etmek sadece başlangıç. Birleşik Krallık’ın big data ve IoT’nin gücünü tam olarak kullanması için, eldeki analiz bilgilerinin uygulamaya geçmesi önemli” diyor Cebr CEO’su Graham Brough. SAS Bölgesel Başkan Yardımcısı Mark Wilkinson ise IoT ve big datanın, ülke ekonomisini her şeyden fazla güçlendirecek bir kaynak olduğunu söylüyor.

Telekom endüstrisinin big datayı %67, IoT’yi %61 oranında kullandığı açıklanırken, sağlık sektöründe ise bu oranların %52 ve %26 olduğu söyleniyor. Webroot ve IO’dan yapılan açıklamaya göre ise, Birleşik Krallık’taki şirketlerin yarısından fazlası, iş yerleri için bir IoT şefi seçilmesi için plan yapıyor.

Submit a Comment