Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bu Sene Fitbit’in Kullanılacağı 18 Klinik Deney -1-

Bu Sene Fitbit’in Kullanılacağı 18 Klinik Deney -1-
Kubilay Han Uluerim

Sürekli olarak haberlerini sizlerle paylaştığımız, aktivite takip cihazları pazarının lider ismi olan Fitbit, açıklanan son bilgilere göre 18 klinik deneyde kullanılacak. Bu yazı dizimizde, yapılacak deneylerden bahsedeceğiz.

Kurum: Yale University
Amaç: Tip 2 diyabet sahibi yetişkinlerde bedensel faaliyetleri teşvik etmek.
Tahmini bitiş tarihi: Ocak 2019

60 kişinin katılacağı bu araştırmada, katılımcıların hepsi Fitbit aktivite takip cihazı kullanarak, 12 hafta boyunca adımlarını gözlemleyecek. Deney grubu, yaptığı faaliyetler sonucunda ödüllendirilirken, kontrol grubuna ödül verilmeyecek. 12 hafta sonra, katılımcılar araştırmacılar tarafından, ağırlık, beden kitle endeksi ve kan basıncı gibi konularda karşılaştırılacak.

Kurum: National University of Singapore
Amaç: Mobil teknolojiyi kullanarak, genel nüfusu bedensel faaliyetlere teşvik etmek.
Tahmini bitiş tarihi: Eylül 2016

Singapur’daki genel nüfusun bedensel faaliyetlere teşvik edilmesi için yapılan bu deneye 74 kişi katılıyor. Kontrol grubuna bedensel faaliyetlerle ilgili eğitimsel bilgiler verilirken, deney grubuna bir adet Fitbit, yapılabilir faaliyetleri gösteren çevrimiçi Singapur haritası ve kişiselleştirilmiş mesaj sistemi veriliyor.

Kurum: Grand Valley State University
Amaç: Kalp hastalarında Fitbit ve sağlık koçluğunun karşılaştırılması
Tahmini bitiş tarihi: Ağustos 2016

İmplant cihazlara sahip 33 kalp hastasının katıldığı bu deneyde, ilk gruba Fitbit Zip, ikinci gruba sağlık koçu ve fiziksel terapi uzmanı, üçüncü gruba ise normal tedavi hizmeti verilecek. Hastaların ne kadar aktif olduğu, implant olarak yerleştirilen cihazlar sayesinde deney sonucunda belli olacak ve karşılaştırılma yapılacak.

Submit a Comment