Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bu Uygulama ile Dünyayı Salgın Hastalıklardan Koruyun

Bu Uygulama ile Dünyayı Salgın Hastalıklardan Koruyun
Buğrahan Ceylan

Hayal edin; dünyada durdurulamaz yepyeni bir salgın baş göstermekte ve sizin bu salgına bir çare bulmanız gerekiyor. Tanıdığınız ve sevdiğiniz herkesin birer birer hasta oluşunu seyrederken, stresle başa çıkmanız ve gerekli araştırmaları herkesin iyiliği için yapmanız gerekiyor.

Pek çok filme konu olmuş bu tür senaryolar oldukça korkunç ama dünyanın başına kesinlikle gelmeyeceğini kim bilebilir ki? Bu şekilde olmasa da, dünyada pek salgın hastalık insanoğlunu tehdit etmiştir. Dünyada pek çok kuruluş bu tür bir senaryoda neler yapılabileceğini öngörmek ve önlemler alabilmek için çalışmalar yapmaktadır. Amerika’da bulunan “Centers for Disease Control and Prevention” CDC kuruluşu da salgın hastalıkların önlenmesinde kişileri eğitmek ve muhtemel senaryolara hazırlamak için yeni bir eğitim yoluna başvurdu.

Solve the Outbreak” isimli yeni bir iPad uygulaması geliştiren CDC, bu uygulama aracılığıyla kişilerin, bir salgın hastalık senaryosunda bazı zorlukların üstesinden gelmesini ve çözümler üretmesini istiyor. iPad uygulamasını indirenler, CDC’nin hazırladığı senaryoların birinde, salgının çıkış sebebini araştıran bir bilim adamı rolüne bürünüyor ve gerekli araştırmaları zamanında merkeze bildirmesi gerekiyor. Uygulama içinde oldukça ciddi prosedürler ve süreçler bulunmakta, örneğin bulunduğunuz bölgede yaşayan insanlarla yaptığınız bir soruşturmada eğer gerekli adımları olması gerektiği gibi yapmadıysanız başarısızlığa uğruyorsunuz.

“Kasabayı karantina altına almayı öneriyor musunuz?”, “Hastalarla yeteri kadar görüşme yaptınız mı?”ya da “Laborutar sonuçlarını bir kez daha incelemek ister misiniz?” gibi uyarılarda bulunan uygulama, doğru tercihler yapılırsa kullanıcıya puan veriyor ve bu şekilde farklı bir seviyeye geçilebiliyor. Özellikle CDC çalışanları ve bu konuyla ilgili olan kişilerin eğitimi amaçlı düzenlenmiş olan bu ilginç uygulama, ciddi bir salgın hastalık senaryosunda neler olabileceğini hayal etmemizde oldukça yardımcı olabiliyor.

Submit a Comment